Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun(OYAK) Daire Satışı- Yargıtay Kararı

May 5, 2020 | İdare Hukuku Avukatlığı

Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun(OYAK) Daire Satışı

Taraflar arasındaki tespit ve alacak davasının yapılan yargılaması sonunda, ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın görev yönünden reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalılar avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine; dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Davacı vekili; müvekkili ile davalı Kurum arasında “Kurum Konutları Tahsis Sözleşmesi” ve “Kurum Konutları Tahsis ve Kredi Sözleşmesi” düzenlendiğini, imzalanan sözleşmelerle davalı Kurum’un İstanbul Ayazağa’da inşa edeceği konutlardan birisini müvekkiline satmayı ve konut kredisinden yararlandırmayı üstlendiğini, müvekkilinin sözleşme hükümleri ve davalı Kurum’un 09/02/1996 günlü yazıda belirlendiği ödeme planına göre taksit borçlarını süresinde ve eksiksiz olarak ödediğini, ancak davalı Kurum’un 03/06/1996 tarihli yazısında farklı faiz uygulaması sonucu konutun fiyatına 300.000.000 TL. ilave fiyat yapıldığını öne sürerek, konut fiyatına 300.000.000 TL. fiyat farkı eklenmesinin sözleşmeye aykırı olduğunun tespitine, fazla ödenen paranın iadesine karar verilmesini istemiştir.

Davalı vekili; davanın Yüksek Askeri İdare Mahkemesi’nin görevine girdiğini, adli yargıda görülmesinin mümkün olmadığını savunmuş, görev ve esas yönünden davanın reddini dilemiştir.

Mahkemece; Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin görevli olması nedeniyle dava dilekçesinin görevsizlik sebebiyle reddine karar verilmiştir. Hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.

Dava, taraflar arasında yapılmış bulunan daire satış sözleşmesi sebebiyle fazla tahakkuk ettirilen faizin geri alınması isteğine ilişkindir. Bir başka anlatımla uyuşmazlık, alım satım sözleşmesinden kaynaklanmaktadır. Davalı Kurum, mahkemece de kabul edildiği gibi özel hukuk hükümlerine tabi bir sosyal yardım kuruluşudur.

Bu yazı Premium içerik kategorisindedir. Yazının devamını okuyabilmek için lütfen buraya tıklayarak abone olunuz.

Hali hazırda abone iseniz aşağıdaki formdan giriş yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.