Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

May 30, 2020 | Miras Paylaşma

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

  1. İlk olarak ölen kişiye ait mirasçılık belgesi almanız lazım. Mirasçılık belgesi Sulh Hukuk Mahkemesi’nden veyahut noterlerden alınabilir.
  2. İstisnai bankalar hariç sadece elinizdeki mirasçılık belgesiyle bankadaki parayı çekmeniz mümkün değildir. Çünkü ölenin bıraktığı miras yani hukuk dilinde “tereke” bir bütün olarak kabul edilir.
  3. Dolayısı ile ya tüm mirasçıların tek bir kişiye vekalet vermesi gerekir ya da miras ortaklığına Sulh Hukuk Mahkemesinden bir temsilci atanması(İştirak halindeki mülkiyetin müşterek paylı mülkiyete dönüştürülmesi için) gerekir. Bu iki seçenekten birisini takip ederek ölen kişinin bankadaki para, ziynet, kasa vs. eşyalarını alabilirsiniz.

Genelde en çok yakınılan konu “mirasçılardan birisinin yurt dışında olması ve kendisine ulaşılamaması” oluyor. Bu durumda yukarıda anlattığımız yollardan ikincisini takip ederek yurt dışındaki ulaşılamayan mirasçıya ilanen tebligat sürecini izlemek gerekiyor.

Mirasçı sayısının çok fazla olduğu durumda insanların bu süreçle uğraşmadığı da oluyor. Bu durumda bankadaki bara 10 yıllık hak düşürücü süre sonrasında devlet hazinesine devrediliyor.

Özet olarak;

Elbirliğiyle hak sahipliği, terekedeki mallar üzerinde elbirliğiyle mülkiyet hakkı; haklar üzerinde ise, elbirliğiyle alacak hakkı, elbirliğiyle telif hakkı vs. biçiminde tezahür etmekte ve bunun bir görünüm biçimi olarak da mirasbırakanın bir bankadaki mevduat hesabı üzerinde de, elbirliğiyle hesap hükümlerinin cari olacağı bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, tüm mirasçıların ortak hareket etmediği (MK 640/11), miras ortaklığına temsilci atanmadığı (MK640/III) ya da elbirliğiyle hak sahipliğinin paylı hak sahipliğine dönüştürülmediği (MK 644) durumlarda, bazı mirasçıların mirasçılık belgesine dayanarak murisin alacakları üzerinde tek başına tasarrufta bulunması mümkün değildir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.