Ödenmeyen Satış Vaadi Bedelinde Faiz Ne Zaman Başlatılır?

Ağu 25, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi

Ödenmeyen Satış Vaadi Bedelinde Faiz Ne Zamandan İtibaren Talep Edilebilir?

Bedelin ödeneceği ifa günü sözleşmede belirlenmişse, vaat alacaklısınca o gün ödeme yapılmamışsa, kendisine ihtar yapılmadan temerrüt hali gerçekleşmiş sayılır. Açılan cebri tescil davasında davalı (vaat borçlusu malik) temerrüt faizi isteminde bulunabilir. Anılan faizi talep edebilmek için yanlar arasında sözleşme yapılmasına gerek yoktur.

Davalı, bir zarara uğramasa bile temerrüt faizi isteme hakkına sahiptir. Cebri tescil davasının yargılaması sırasında davalının talep edebileceği temerrüt faizi de bilirkişiye hesaplattırılarak kendisine ödenmesi gereken miktar davacıya depo ettirilerek tescile karar vermek gerekmektedir. 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.