ÖDEMEME PROTESTOSU NEDİR?

Not: Her uyuşmazlık kendine özgü farklılıklar taşımaktadır.Her dava süreci kendisine özerk bir nitelik taşır.

SENET PROTESTOSU

Senet borçlusu borcunu vadesinde ödememiş ise, durum ödememe protestosu ile tespit edilir. Ödememe protestosu ödeme gününü (vadeyi) takip eden iki iş günü içinde çekilmelidir.

Protesto noterlikçe tanzim edilir ve noter vasıtasıyla muhataba gönderilir. Noter tarafından imza edilen protesto, kanuna uygun olarak tanzim edilmediği veya protesto evrakındaki kayıtlar yanlış olduğu takdirde sakat protesto sözkonusudur. Sakat protesto halinde dahi protesto geçerlidir. Sakat protestolarda bankaların sorumluluğu bulunmamaktadır.

SENET ÖDEMEME PROTESTOSU ÇEKİLMEZ İSE NE OLUR?

 • Öncelikle alacaklının geç tahsil ettigi senetten dolayı faiz talep edebilmesi için senedin protesto edilmiş olması gerekir. Tahsil için bankaya verilen bütün senetler ödeme günü dahil 3 iş günü icinde ödenebilir. 
 • Usulüne uygun ödememe protestosu çekmeyen hamil cirantalara müracaat hakkını kaybeder. (TTK 778 ve yollamaları) Hamilin protesto çekebilmesi için bonoyu ödeme yerinde keşideciye ibraz etmesi gerekir.  TTK 716. madde kapsamında yapılmayan bir protesto geçerli olmayacaktır.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

 1. Tuncay DEMIR dedi ki:

  Bir arkadaş ev kiralarken kefil oldum ve senet imzaladım kiralama 1 yillik kontrat imzaladik 1 yılın sonunda kiracı bir mutted daha oturmus ve belli bir kira ödemeden evden ayrılmış bundan 6 ay sonra ev sahibi arayıp kendisine 2400 tl 1 gün içinde vermemi söyledi vermessen icraya vereceğini belirtti cikan kiracıya da ulaşamadım doğrumu yanlışı diye şimdi NE YAPMAM GEREKİR

  • avsaim dedi ki:

   Usulüne uygun bir kefillik bulunuyorsa bu borcu ödemek zorundasınız. Sonrasında kefil olduğunuz kişiye rücu davası açarak kendisinden tahsil edebilirsiniz zararınızı.

 2. ahmet dedi ki:

  Avukat yanında çalışan bir vatandaş İle alışverişimiz oldu ve benimde halı magazamdaki alacak senetleri tahsil etmesi için ona teslim ettim daha sonra kendisi bu senetler İle kendi uğraşmak istediğini ve benden satın almak istedi bir a4 üzerine su senetler su bedele devredilmiştir şeklinde protokol yaparak evrakların arkasına ciro yaparak teslim ettim (asil hata burada başladı). Kendisi İle anlaşmamız da kendi adına sıralı senet düzenleyip tarafıma teslim etti kısa süre sonra yaklaşık 20 adet alacaklı olduğum senetler üzerinden on taraftaki borçlular da dahil kendisi de benim ciromun altına ciro ederek babası adına 20 adet icra takibi başlattı. Bizde yasal süresi içerisinde tebligat ulaşmadan 20 adet icra dosyasına karşılık icra memurun muamelesi konusunda dava açtık . Açılan dava içeriği;

  1-senetlerin protesto edilmediğini

  2-senetlerin tüketici seneti vasfında olduğunu (senetler matbaa düzeni İle firma ismi adresi İle düzenlenmis) dolayısı İle Emre ibarasi belirtildiğinden nama yapılmadığından ayrıca tüketici senetlerin ciro edilemediğinden icra takiplerin iptalini talep ettik.
  Bu sürede alacaklı olarak takip başlatan taraf haciz işlemlerini devam etmekte maaş haczi araç rehini tapu rehini gibi sorum şu yapılan bu işlemlerde uyguladığımız yol doğru mudur ? Ayrıca hakimin kararı verdim deyip sonuç bildirmeden e devletten takip edin tavrı İle merak içerisinde ve hala haciz tehtidi alıyorum gerekçeli karar ne kadar sure de yazılmalı ayrıca bu tarz dosyada istinafa durumu var midir şimdi den teşekkür ediyorum

  Biz her ne kadar dava içerisine eklemesek de senetlerin vadesi 2016 yılına ait ciranta icin zaman asimi söz konusu mudur aleyhimize sonuç çıkar mi ?

  Yaklaşık icra mahkemesine 2 ay önce başvurada bulunduk hakim halen karar vermedi avukatımız sorduğunda ise ben karar verdim diyor ve sonucu paylaşmıyor alacaklı biz cirantalar üzerinden işlem yapmaya devam ediyor arac yakalama banka haczi maaş haczi gibi bu karar yazısının alehimize mi sonuçlandığı gösteriyor.

 3. Saban dedi ki:

  Mrhb benım senedımın protesto cekmeden bılgılendımesı lazım degılmi bılgı vermeden protesto gonddrebılırmı tesekurlrn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.