Anasayfa » MAKALELER » ÖDEMEME PROTESTOSU NEDİR?

ÖDEMEME PROTESTOSU NEDİR?

Not: Her uyuşmazlık kendine özgü farklılıklar taşımaktadır.Her dava süreci kendisine özerk bir nitelik taşır.

SENET PROTESTOSU

Senet borçlusu borcunu vadesinde ödememiş ise, durum ödememe protestosu ile tespit edilir. Ödememe protestosu ödeme gününü (vadeyi) takip eden iki iş günü içinde çekilmelidir.

Protesto noterlikçe tanzim edilir ve noter vasıtasıyla muhataba gönderilir. Noter tarafından imza edilen protesto, kanuna uygun olarak tanzim edilmediği veya protesto evrakındaki kayıtlar yanlış olduğu takdirde sakat protesto sözkonusudur. Sakat protesto halinde dahi protesto geçerlidir. Sakat protestolarda bankaların sorumluluğu bulunmamaktadır.

SENET ÖDEMEME PROTESTOSU ÇEKİLMEZ İSE NE OLUR?

  • Öncelikle alacaklının geç tahsil ettigi senetten dolayı faiz talep edebilmesi için senedin protesto edilmiş olması gerekir. Tahsil için bankaya verilen bütün senetler ödeme günü dahil 3 iş günü icinde ödenebilir. 
  • Usulüne uygun ödememe protestosu çekmeyen hamil cirantalara müracaat hakkını kaybeder. (TTK 778 ve yollamaları) Hamilin protesto çekebilmesi için bonoyu ödeme yerinde keşideciye ibraz etmesi gerekir.  TTK 716. madde kapsamında yapılmayan bir protesto geçerli olmayacaktır.

Özet- Aşağıdaki Tabloda Bilgi Almak İstediğiniz Maddelere Tıklayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

2 Responses so far.

  1. Tuncay DEMIR dedi ki:

    Bir arkadaş ev kiralarken kefil oldum ve senet imzaladım kiralama 1 yillik kontrat imzaladik 1 yılın sonunda kiracı bir mutted daha oturmus ve belli bir kira ödemeden evden ayrılmış bundan 6 ay sonra ev sahibi arayıp kendisine 2400 tl 1 gün içinde vermemi söyledi vermessen icraya vereceğini belirtti cikan kiracıya da ulaşamadım doğrumu yanlışı diye şimdi NE YAPMAM GEREKİR

    • avsaim dedi ki:

      Usulüne uygun bir kefillik bulunuyorsa bu borcu ödemek zorundasınız. Sonrasında kefil olduğunuz kişiye rücu davası açarak kendisinden tahsil edebilirsiniz zararınızı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim
error: Silence is golden