Nüfus kayıtları kapalı hale gelmişse üzerinde herhangi bir işlem yapılamaz- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Kadının Kızlık Soyadını Kullanması

Nüfus kayıtları kapalı hale gelmişse üzerinde herhangi bir işlem yapılamaz

Dosya içindeki bilgi ve belgeler, nüfus kayıtlan ve Ceyhan Asliye Hukuk Mahkemesinin 07.12.1967 tarih 1967/878 Esas-780 Karar sayılı ilamı içeriğinden, davacılardan Hüseyin Kahruman’ın bekarken “Haykır” olan soyadını “Kahruman” olarak değiştirdiği, bu değişiklikten sonra 10.10.1973’de davacılardan Lütfiye ile evlendiği, diğer davacıların da bu evlilik içinde doğduklan anlaşılmaktadır. Buna göre davacılardan Hüseyin Kahruman’ın soyadı değişikliğine ilişkin isteminin yukanda sözü edilen mahkeme karan ile Haykır olan soyadını Kahruman olarak değiştirdiğinden, 5490 sayılı Nüfus Yasanın 36/1-b maddesi gereğince aynı konuya ilişkin olarak ikinci defa dava açılamayacağı gerekçesiyle, davacılardan Lütfiye Kahruman’ın isteminin 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 187. maddesi gereğince kadın evlenmekle kocasının soyadını alacağı ve evlilik birliği sürdüğü ve kocanın soyadı değişmediği sürece bu soyadını taşımak zorunda olduğu ve bu soyadını tek başına değiştirme hakkı bulunmadığı gerekçesiyle; davacılardan Özgen Kahruman (Kenar), Asiye Kahruman (Uçar), Fatma Kahruman (Ayağ) ve Aynur Kahruman (Kenar)’ın ise 5490 sayılı Yasanın 14. maddesine göre nüfiıs kaydının kapatılması; ölüm, gaiplik, Türk vatandaşlığının kaybı, evlenme, boşanma, evlat edinilme, soybağmın düzeltilmesi veya reddi gibi olaylar nedeniyle bir kaydın üzerinde işlem yapılamaz hükmü karşısında bu davacıların evlenmekle nüfus kayıtlarının kapalı hale geldiği, bu nedenle nüfiıs kayıtları üzerinde herhangi bir işlem yapılmayacağı gözetilmeksizin davacıların bekarlık hanesindeki soyadlannın değiştirilmesine ilişkin istemlerin reddine karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle bu istemlerin kabulüne karar verilmesi doğru görülmemiştir. (Yİ8 HD, 22.03.2012, E. 2011/12470, K. 2012/3091.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.