Noterden verilen yetkiyle taşınmaz satıldığı halde iade edilmeyen paraya yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Noterden verilen yetkiyle taşınmaz satıldığı halde iade edilmeyen paraya yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davalı, Avustralya’daki kendisine ait taşınmazın, davacı tarafından, noterden verilen yetkiyle satıldığı halde, parasının iade edilmediği belirterek, bu sebeple davacıdan maddi tazminat istemiştir.

Bu istek, boşanmanın eki niteliğinde (TMK. md. 174/1) değildir. Bu hususta, davalının harcı verilerek usulüne uygun açılmış bir davası veya karşılık davası bulunmadığı ve boşanmaya bağlı Türk Medeni Kanununun 174/1. maddesi kapsamına giren bir maddi tazminat talebi de olmadığı halde, yazılı şekilde davalı yararına maddi tazminata hükmedilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 15.04.2009, E. 2008/4765, K. 2009/7203.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.