Noter İşlemleri

Noter Hukuka Aykırı Ses Kaydının Tespitini Yapamaz

Noter tarafından hukuka aykırı elde edildiği şüphesi taşıyan bir ses kaydının çözümlemesi yapılamaz. Noterin böyle bir davranışı hukuka aykırı aynı zamanda kişilik haklarını zedeleyici bir durumdur. Böyle bir durumda tazminat ödeme yükümlülüğü altında kalır.

Noterlerin cezai soruşturmaya konu olacak ses kaydının tespitini yapmaması gerektiği Yargıtay tarafından da belirtilmiştir:

Davalı noter başkatibi E. daire dışında notlar alıp çözümü yapmış, davalı noter katibi H. de tutanaklara geçirmiş, çözümleme ve emanet tutanağı noter başkatibi tarafından imzalanarak saklanmak üzere CD’yi emanete almıştır. Davalı noter, Adalet Bakanlığı’nın 93/27, 95/55 ve 98/16 sayılı genelgeleri gereğince, ceza soruşturması ve kovuşturmasına neden olabilecek bir konuda noterlerin tespit yapmaması gerektiği bildirilmesine rağmen bu hususa aykırı davranmıştır.(2009/8119 E.)

Son düzenleme tarihi 1 Şubat 2021 08:35

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.