Nesebin Düzeltilmesi Davası Dilekçe Örneği

ADANA … MAHKEMESİ’NE

DAVACI.
VEKİLİ
DAVALI
KONU Soybağının kurulması ve nüfus kaydında gerekli düzeltimin yapılması talebimiz hakkındadır.
AÇIKLAMALAR

1- Müvekkilin biyolojik babası ………… başka bir kadınla evliyken müvekkil ile ilişkiye başlamış ve… yıl süren evlilik dışı birliktelikten ……… tarihinde müvekkil dünyaya gelmiştir. Müvekkilin biyolojik babası, eşinin durumu öğrenmesini istemediği için müvekkili çok yakın arkadaşı …………… ve eşinin nüfusuna kaydettirmiştir.  

2- Müvekkilimiz …. ay kadar önce ailesi bildiği kişilerin arasında geçen konuşmadan durumu anlamış ve  DNA testi yaptırarak bu kişilerin gerçek anne babası olmadıklarından emin olmuştur.

3- Açıklanan nedenlerle, müvekkilin gerçek anne – babası olan …. …. ve …. ….  ile soybağının kurulmasını ve soybağının kurulmasını müteakip onların nüfus kayıtlarına geçirilmesini talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur.

DELİLLER                          : …. Tarihli doğum belgesi, Nüfus kayıt örnekleri, ………. Tarihli DNA testi, tanık beyanları ve sair tüm yasal deliller.

HUKUKİ SEBEPLER        : TMK m. 282, 285; 5490 Sayılı Kanun m. 35, 36; HMK ve sair mevzuat.

TALEP SONUCU                : Açıklanan nedenlerle, müvekkilin gerçek anne – babası olan …. …. ve …. ….  ile soybağının kurulması ve onların nüfus kayıtlarına geçerek nüfus kaydında düzeltim yapılmasına karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz. Saygılarımızla.

DAVACI VEKİLİ

Son düzenleme tarihi 10 Kasım 2020 17:37

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.