Nerede kaldığını izah edemeyerek güven sarsıcı davranışlarda bulunmak cinsel şiddet oluşturduğundan boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Mar 22, 2020 | Cinsel Şiddet

Nerede kaldığını izah edemeyerek güven sarsıcı davranışlarda bulunmak cinsel şiddet oluşturduğundan boşanma sebebidir

Toplanan delillerden davalı kocanın eşine defalarca şiddet uyguladığı ve birlik görevlerini yerine getirmediği, davacı kadının da nerede kaldığını izah edemeyerek güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu, kapı kilidini değiştirip eşini eve almadığı ve eşine saldırdığı anlaşılmaktadır. Boşanmaya neden olan olaylarda taraflar eşit kusurludur. Bu yön nazara alınmadan davalı koca ağır kusurlu kabul edilerek davacı kadın lehine maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi doğru görülmemiştir.

Y2HD, 10.10.2011, E. 2010/14559, K. 2011/15203.

Nerede kaldığını izah edemeyerek güven sarsıcı davranışlarda bulunmak cinsel şiddet oluşturduğundan boşanma sebebidir

Yapılan soruşturma, toplanan delillerle davalının evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği ve üç-dört ay süreyle ortadan kaybolduğu anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK.md. 166/l)karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 22.11.2011, E. 2010/19587, K. 2011/19434.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşinin bakireliği hakkında çevrede kuşku yaratacak şekilde beyanlarda bulunmak cinsel şiddet oluşturduğundan boşanma sebebidir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.