Nafakayı İhlal/Ödememe Suçu ve Cezası

Ara 31, 2019 | Nafaka Avukatı

nafakayı ihlal- nafakayı ödememe

Nafakayı İhlal/Ödememe Suçu

“Nafakayı ödememenin cezası nedir?”, “Nafaka kaç ay ödenmezse dava açılır?”, “Nafaka ödenmemesi nedeniyle şikayet dilekçesi nasıl olmalıdır?” gibi sorular müvekkilerimiz tarafından sıklıkla bizlere yöneltilmektedir.  Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde ele alacağız. Yine nafaka ödemesi, nafaka ödemesini ihlal nedeniyle hapis cezası konuları hakkında aklınızdaki tüm sorulara ışık tutacağız. Gerek avukat meslektaşlar gerekse vatandaşlarımız için yararlı olacak bilgi ve detaylara değindik. Nafakayı ödemeyen kişinin cezalandırılması sürecine dair tüm detaylara bu yazımızı sonuna kadar okuyarak hakim olacağınızı taahhüt ederim.

Hangi Tür Nafakaların Ödenmemesi Hapis Cezasına Neden Olabilir?

Aile Mahkemesi’nin verdiği nafaka kararları iki çeşit olabilir. Birincisi dava sırasında yani henüz dava sona ermeden mahkemenin ara kararı ile verilen “tedbir nafakası”dır. İkincisi ise mahkemenin gerekçeli şekilde son kararını vermesi ile ortaya çıkan eşler için “yoksulluk nafakası” ve çocuklar için ise “iştirak/yardım nafakası”dır.

Mahkemenin ara kararı ile verdiği “tedbir nafakası”nın ödenmemesi de hapis cezasına yol açabilmektedir. Eskiden bu mümkün değildi. Ancak şuan için tedbir nafakasının ödenmemesi durumunda da borçlu eş hakkında nafakayı ihlal ettiği sebebiyle şikayette bulunulması mümkündür.

nafakayı ödemeyen eşe ceza

Nafakayı Ödemeyen Eş Hangi Mahkemeye Şikayet Edilir?

Nafakayı ödemeyen eşin şikayet edileceği mahkeme(hukuken görevli mahkeme) “İcra Ceza Mahkemesi”dir. Yer olarak yetkili mahkeme ise icra takibini başlattığınız icra dairesinin bulunduğu yerdeki mahkemedir. Örnek olarak Adana icra dairelerinde başlattığınız bir nafaka icra takibine dayalı olarak şikayetinizi yine Adana İcra Ceza Mahkemesi’ne yapmalısınız.

Normalde ceza davaları savcı tarafından açılmaktadır. Ancak İcra Ceza davası savcı tarafından kamu davası şeklinde açılmaz. Şikayetçinin şikayetiyle dava açılmış sayılır.


Nafakayı İhlal/Ödememe Davasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Nafaka borçlusu eş, nafaka alacaklısı eş tarafından şikayet edilir. Bu şikayet sonucunda İcra Ceza Mahkemesi’nde duruşmalar görülmeye başlanır. Şikayet eden yani nafaka alacaklısı eş her duruşmaya katılmak zorundadır. Eğer kendisi katılamayacak ise mutlaka avukatı katılmalıdır. Şikayetçi tarafın duruşmaya mazeret göstermeden katılmaması durumunda şikayet düşer. Bunun yanında şikayet olunan yani nafaka borçlusu tarafın duruşmaya katılması aranmaz. Ancak yine de nafaka borçlusu eş hakkında zorla getirme kararı çıkartılır, eğer ikamet adresi başka bir şehirdeyse istinabe yoluyla yakalanıp dinlenilmesi için karar çıkartılır.

İlk duruşmada mahkeme tarafından şikayete konu olan nafaka ödemelerinin yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Şikayet dilekçesinde suç tarihini belirtmenizde fayda vardır. Çünkü hakim tarafından 3 aylık zamanaşımı süresi de kontrol edilecektir. Zamanaşımı süresi mahkeme tarafından kendiliğinden kontrol edilir. Şikayet dilekçesinde suç tarihinin yazılması mühimdir. Zira uygulamada suç tarihi yazılmadığı durumlarda bazı hakimlerin suç tarihini tebliğ tarihinden itibaren işleyen ilk nafaka olarak belirlediği ve 3 aylık hak düşürücü şikayet süresinin geçmesi sebebiyle reddedebildiği görülmektedir. Bu nedenle şikayet tarihinden geriye doğru 3 ay için nafaka talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Şikayetiniz öncesinde mutlaka icra takip dosyasının “işlemden kaldırılması”na yol açacak bir vaziyetin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Örneğin süresi içerisinde dosyada haciz talebinde bulunmadıysanız, bu dosyanın işlemden kaldırılmasını gerektirir ve nafakayı ihlal şikayetinizden bir sonuç alamazsınız. (Yargıtay Kararı)

Dava Açıldıktan Sonra Nafakayı Ödersem Ceza Alır Mıyım?

Ceza Almamak İçin Birikmiş Tüm Nafakayı Mı Ödemeliyim, Yoksa Sadece Şikayet Edilen Aylar İçin Olan Nafakayı Mı Ödemeliyim?

Nafaka Ceza Davası Sırasında Karşı Tarafla Anlaşırsam Yine De Ceza Alır Mıyım?

Nafakayı İhlal Şikayetinde Bulunmadan Önce, Nafakaya Dair İcra Takibi Kesinleşmiş Olmalı ve Üzerinden En Az 1 Ay Geçmelidir

Nafaka Alacağım Öncelikli Bir Alacak Mıdır? Başka Alacaklılar Varsa Onların Önüne Geçer Miyim?

Nafaka Alacağıma Haciz Gelebilir Mi?


Nafakayı İhlal Cezası Nasıl Düşer? Hangi Durumlarda Ceza Verilmez?

Dava sürecinde borcun ödenmesi davayı düşürür. Ceza aldıktan sonra borcun ödenmesi de cezayı düşürür ancak dava nedeniyle ortaya çıkan masraflardan(Avukatlık ücreti, harç, gider avansı) sorumlu tutulursunuz. Dava sürecinde borcu öderseniz böyle bir sorumluluk doğmaz. 

Ceza kararını borcu ödediğinizi ispatlar şekilde temyiz etmeniz dahi davayı düşürür. Bu durumda yine yargılama masrafları ödemediğiniz gibi cezadan da kurtulursunuz.

Maddi olarak sona ermiş bir nafaka var ise, sırf mahkeme kararına dayalı olarak kişiye ceza verilemez. Mahkeme kararın maddi hukuk bakımından uygun olup olmadığını göz önüne almaktadır. Örneğin müşterek çocuğun reşit olmasıyla birlikte nafaka yükümlüsü eşin yükümlülüğü ortadan kalkar.

Başka bir örnek şu şekildedir: nafaka vermekle yükümlü olduğunuz küçüğe hali hazırda zaten siz bakıyorsanız, yani sizin yanınızda ikamet ediyorsa; bu durumda nafaka yükümlülüğünüz ortadan kalkacaktır. Çünkü zaten çocuğun geçimi tarafınızca sağlanmaktadır. Böyle bir durumda nafakayı ihlal nedeniyle ceza almazsınız.

 

Nafakayi Ödememe Nedeniyle Yapılan Şikayetin Dayanağı İcra Takibinde Ödeme Emri Kişinin Kendisine Tebliğ Edilmelidir, Avukatına Değil!

Nafaka Borçlusu Tarafından Nafakanın Kaldırılması Veya Azaltılması Davası Açılmış Olabilir

Küçüğe Haricen Gönderilen Para


Nafaka Alacaklısının Suçu Öğrenmiş Sayılacağı Tarih


Nafaka Borcunu Ödememe Suç Tarihi


Nafakayı İhlal Şikayeti Öncesi Açılacak İcra Takibi Nasıl Olmalıdır?

Daha önce de değindiğimiz üzere; ödenmemesi suç teşkil eden nafaka “icra emrinin tebliğinden sonra” işleyecek olan nafakadır.


Nafakayı İhlale Devam Eden Eşi İkinci Kez Şikayet Etmek


Hapis Cezasının İnfazı Sona Erene Dek Doğacak Nafakalar Şikayet Konu Edilemez


Nafakayı İhlal Eden Kişiye Verilecek Hapis Cezasının Niteliği

Nafakayı ödemeyen kişiye verilecek hapis cezası “tazyik hapsi” şeklinde uygulanır. Bu detay önemlidir. Öyle ki tazyik hapsi cezaları kişinin adli sicil kaydına işlemez, ertlenme ve tekerrür hükümleri uygulanmaz, para cezasına çevrilmesi gibi bir durum da söz konusu olmaz.


Gerekçe Kanun Madde ve Metinleri

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.