Anasayfa » Aile Hukuku Avukatlığı » Nafakanın Arttırılmasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Nafakanın Arttırılmasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Nafakanın Arttırılmasına İtiraz Dilekçesi

ADANA 3 AİLE MAHKEMESİ

                                           SAYIN HAKİMLİĞİ’NE                                         

DOSYA NO  : 20….. /     E.

 

CEVAP VEREN

 (DAVALI)            :

VEKİLİ                  :

DAVACI                :

 VEKİLİ                 :

KONUSU               : Davaya, cevap süresi içinde, cevabın sunulmasıdır.

DAVAYA İTİRAZ VE CEVAPLARIMIZ      

 Dava haksız ve mesnetsiz olup REDDEDİLMELİDİR  Şöyle ki ;

1-Tarafların sosyal içtimai durumları incelendiğinde görüleceği gibi müvekkilim için hayat şartları davacıdan çok daha kötü durumdadır.

Müvekkilim Davalıdan boşandıktan sonra  2009 yılında evlenmiş ve 2011 yılında buglem isimli kız çocuğu daha  olmuştur.Müvekkilim 2 çocuk babasıdır.

Davacı Müvekkilimin 2. Evliliğini içine sindirememiş, 2. çocuğunun doğumunu öğrenmesi ile de nafakanın artırılması davasını ikame etmiştir.

DAVACININ EKONOMİK SOSYAL DURUMU;

1-Davacı polis memurudur. Aylık  2.937,00 TL maaş ,50,00 TL çocuk yardımı, müvekkilimden de 230,00 TL çocuk nafakası  olmak üzere  toplam 2.987,00 TL para almaktadır.

2-Davacı anne babası ile birlikte ikamet etmekte olup,oturdukları ev ailesine ait olup ev kirası bulunmamaktadır.ailenin

3-

Davacının aynı evde otudugu anne ve babası emekli olup her ikiside emekli maaşı almaktadır.Böylece aynı eve 3 ayrı maaş girmektedir.Davacı ayrıca müvekkilim

DAVALININ EKONOMİK ve SOSYAL DURUMU ;

Müvekkilim davacı gibi polis olup  178,00 TL lojman kirası otomotik kesildiğinden net 2579,00 TL maaş almaktadır. Müvekkilimin evi ve arabası bankada hiç parası bulunmamaktadır.

Müvekkilim  eşi ve çoçugu ile oturdugu lojmanda aşagıdaki giderleri her ay ödemektedir

230,00 TL Bankadan her ay nafaka

30,00  TL   Bina aidatı

70,00 TL sabit ve cep telefon masrafı

59,00 TL internet abonmanlıgı

175,00 TL 2. Çocugun mama ve bez gideri

83,00 TL elektirik gideri

588,00 TL vakıfbanktan alınan 16.000,00 TL paranın ayluk ödemesi

404,00 TL  Halkbank tan  alınan 12.000,00 TL paranın ayluk ödemesi

Toplam her ay 1725,00 TL para kalmakta olup kışın 3 ay 400,00 TL yakıt parası ödemektedir.

Müvekkilim eşi ve bebegi için gida vs giderler için elinde sadece 853 TL kalmakta olup,bu para ile geçinmeye çalışmaktadır.

2-TMK.nun 176/4 maddesine göre; tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde iradın artırılması ya da azaltılmasına karar verilebilir. Davanın açılması belli bir zaman geçmesine bağlı tutulmamıştır. Kararın kesinleşmesinden kısa bir zaman sonra dava açılması halinde mahkemece yapılacak iş, bu süre içerisinde tarafların ekonomik durumlarında önemli bir değişiklik olup olmadığını araştırmak, ülke ekonomisindeki dalgalanmaları gözetmek ve TMK.nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de nazara alınarak oluşacak sonuca göre hüküm kurmaktan ibaret olmalıdır.

Mahkemenin  İlk nafaka takdirini  200,00 TL olup müvekkilim kendiliğinden  230,00 TL artırmıştır. Artırmanın üzerinde çok zaman geçmemiştir.. Ülkemizdeki ekonomik koşulların bu süre içinde değiştiği şüphesizdir. Mahkeme, tarafların ekonomik durumlarındaki değişikliği araştırıp, gelirleri arasında bir oranlama yaparak, Adana Avukatları ilk nafaka takdirinde taraflar arasında sağlanan dengeyi koruyacak bir karar vermelidir. Hakim yine tarafların, boşanma anındaki şartları ile artırım davası açıldığı andaki şartlarını değerlendirerek karar verir.

TMK.mad.176/IV hükmüne göre: “Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde iradın arttırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.” Aynı şekilde 331.madde uyarınca; “durumun değişmesi halinde hakim, istem üzerine nafaka miktarını yeniden belirler veya nafakayı kaldırır.”

Yukarıda sözü edilen yasal düzenlemelere göre, iradın arttırılması veya azaltılması için ya tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin bunu gerektirmesi gerekmektedir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin 23.12.1988 gün ve 10886 – 12087 sayılı ilamiyle; ( … Tarafların gerçekleşen ekonomik ve sosyal durumları karşısında davacı ana için aylık yirmi bin liradan fazla nafakaya hükmedilmesi halinde davalı ödeme güçlüğüne düşer. Bu yönün gözetilmemesi usul ve kanuna aykırıdır…

Özet- Aşağıdaki Tabloda Bilgi Almak İstediğiniz Maddelere Tıklayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim
error: Silence is golden