Adana Avukat Saim İncekaş Hukuk Bürosu

Nafaka Eksik Ödenirse Ne Olur?

Nafaka Hukuku

Nafaka eksik ödenirse ne olur, nafaka ceza davası açabilir miyim, eksik ödenen nafaka ne şekilde mahsup edilir gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kısmen ödenen nafaka ne şekilde mahsup edilir?

Öncelikle Türk Borçlar Kanunu‘nun 100. maddesinde eksik ödenen nafakanın ne şekilde mahsup edileceğine cevap bulabiliriz. Bu maddede nafaka borçlusunun kısmen ödeme yapması durumunda yaptığı ödemeyi borcun daha iyi kısmına mahsup etme seçeneğinin olmadığı söylenmektedir.

Maaş kesintisi yatarken örneğin 2019 yılı Nisan ayı nafaka ödemesi gibi bir açıklama yapılmamışsa, ki genel itibarı ile yapılmıyor, bu durumda daha önceden yatan miktarların TBK m.100 gereği ferilere mahsup edildiğini düşünebiliriz. Bir defasında borçlu nafaka ödemesini ceza çıktıktan sonra yatırmıştı, ceza kesilen ayları özellikle açıklama kısmında belirtmedi diye hakim dosyadaki ferilere sayıyorum bu ödemeyi diyerek cezayı düşürmemişti.

blank

İşleyen ve birikmiş nafaka için ayrı ayrı kesinti yapılması

Nafaka alacaklarında maaş haczi gönderilince işveren maaştan öncelikle işleyen nafaka tutarını keserek göndermek zorundadır. Sonrasında kalan maaşın 1/4 ünü keserek birikmiş nafaka alacağı için göndermelidir. Yani işleyen nafaka için ayrı birikmiş için ayrı kesinti yapılıyor. Böyle ise zaten paranın işleyen nafaka mı birikmiş nafaka için mi olduğu konusunda bir sorun kalmıyor. Her biri ayrı ayrı belli oluyor. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir husus var; vekalet ücreti ve faiz işleyen nafaka ödemesinden mahsup edilemez, bu alacak kalemleri birikmiş nafakaya yönelik yapılan ödeme tutarından mahsup edilebilir.

İşverenle bu konuda görüşme sağlayabilirsiniz. İşverene tekit veya müzekkere gönderebilirsiniz. İşveren esas nafaka tutarını + kalan maaşın 1/4 tutarını dosyaya ödedi ama açıklamasız ayrım olmadan ödedi diyelim. Siz de tüm tutarı birikmiş nafakadan mahsup etmek istiyorsanız bu talebiniz doğru olmayacaktır.

Bu konuda son olarak şunu söyleyelim, işleyen nafaka için yapılan kesintiyi Türk Borçlar Kanunu’nun 100. maddesi gereği birikmiş alacağa mahsup etmeniz mümkün değil.

Kısmi nafaka ödemesi nafakayı ihlal suçunu düşürür mü?

Ceza açısından takip talebinde 100. madde belirtilmiş olsa dahi İcra Ceza Mahkemeleri kısmı ödeme ile düşme kararı veriyor.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: