Nafaka Artırım Sonrası İcra Dosyasına Ek Talepte Bulunmak

Nafaka artırım veya azaltım sonrasında hali hazırda açılmış olan icra takibine ek bir talepte bulunabilir miyim? Gelin bu sorunuzun cevabınızı ele alalım.

Her hangi bir mahkeme ilamını dosyanın içine bırakıp gitmek ve/veya o ilamdaki tutarların tahsilini istemek o ilamdaki tutarlara bağlı olarak cebri işlemler yapmak için yeterli değildir.

O dosyadan daha önceden icra emri tebliğ edilmiş ise artan tutar için ek icra emri veya güncel icra emri göndermek veya muhtıra göndermek gerekir. Şayet, sonraki ilam ile borçlunun ödemekle yükümlü olduğu tutarlar azalmış ise niteliği gereği güncel veya ek icra emrine veya muhtıraya gerek yoktur.

Mahkemeler nafakaya hükmederken ileride nafakayı arttırma veya eksiltme durumunu öngörerek karar verdiği için ilk nafaka ilamı kök veya gövde ilamdır bu ilamdaki tutarları arttıran ilamlar dal veya dal budama ilamlardır.

Örneğin, Yargıtay’ın rastladığım en son görüşü inkar tazminatı gibi sonradan eklenen tutarların farklı icra dosyalarından takip edilemeyeceği yönündedir.

Nafaka Artırım Sonrası İcra Dosyasına Ek Talepte Bulunmak

Sonuçta nafaka artırımına ilişkin ilamla taraflar ile alacak konusu değişmemiş, sadece nafaka tutarı değişmiştir. Nafaka farkı için ayrı bir icra takibi açmak nafaka hesabı, harç oran ve tutarları ve icra vekalet ücreti, hacizlerin düşmesi ve para paylaşımı yönünden sıkıntılara yol açar.

Farklı icra dairelerindeki takipleri birleştirmek hukuken mümkün ise de UYAP böyle bir durumu öngörmediğinden dosyalar aynı dairede değilse UYAP birleştirme yapamıyor. Gerek yapılacak hesapların ve alınacak harçların doğru olması, gerek usul ekonomisi ilkesi ve gerekse de derdestlik konusunun gündeme gelmemesi içi nafaka artış tutarlarının ilk dosyadan takibi doğru olacaktır. Bu mümkün olmazsa taraflardan birinin talebi üzerine ilgili dosyalar arasında “şu sayılı dosyalar hesap yönünden birbirleriyle bağlantılıdır” diye yazışma yapılması ve nihai hesabın tüm bağlantılı dosyalar içerikleri gözetilerek yapılması gerekir diye düşünebiliriz.

İcra takibine nasıl ek bir talepte bulunacağınızı merak ediyorsanız şu yazımızı okumanızda da fayda vardır.

Son düzenleme tarihi 12 Ekim 2020 13:39

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.