Nafaka artırım istekleri ayrıca nispi peşin harca tabidir- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Nafaka Avukatı

Nafaka artırım istekleri ayrıca nispi peşin harca tabidir

Davacı kadın dava dilekçesinde Karşıyaka 2. Aile Mahkemesinin 2008/35 esas, 2008/371 karar sayılı tedbir nafakası dosyasından kendisi için aylık 500 TL. ortak çocuk 1994 doğumlu Sinemil için aylık 500 TL. olarak hükmedilen tedbir nafakalarının her birinin aylık 1000 TL. olarak arttırılmasını istemiştir.

Dava dilekçesi ile birlikte alınan başvurma harcı dava dilekçesindeki tüm talepleri kapsar. Nafaka artırım istekleri ayrıca nispi peşin harca tabidir. Hükmedilen tedbir nafakalarının bir yıllık toplam tutarı üzerinden hesaplanacak nispi peşin harcı tamamlanması için Harçlar Kanunu 30-32.maddeleri gereğince davacıya süre verilmesi; harç tamamlandığı takdirde mevcut deliller değerlendirilerek, nafaka arttırım isteği hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verilmesi gerekirken; bu konuda bir karar verilmemiş olması usul ve yasaya aykın olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 16.03.2011, E. 2010/3661, K. 2011/4696.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.