Müvekkilin Yapılan Sözleşmeye Rağmen Vekaletname Çıkartmaması Sözleşmeden Vazgeçme Anlamına Gelir – Yargıtay Kararı: E.1988/783, K.1983/2567

Mar 7, 2020 | Tanım & Denemeler & Tarihçe

Müvekkilin Yapılan Sözleşmeye Rağmen Vekaletname Çıkartmaması Sözleşmeden Vazgeçme Anlamına Gelir

“Gerek Borçlar ve gerek Avukatlık Kanunu hükümlerine göre taraflar arasında işin görülmesine ilişkin birleşen iradeler ile vekalet sözleşmesi oluşur.Temyize konu olayda işin takibini yüklenen avukat ile iş sahibi davalılar arasında yazılı ve hukuken geçerli bir vekalet sözleşmesi aktedilmiş olmakla, yasanın öngördüğü şekilde bir davaya vekalet sözleşmesi meydana gelmiştir.

Davalıların bir süre sonra vekillerine, mahkemelerde işi takibe imkan veren temsil yetkisini vermeleri gerektiği halde vekaletname vermemek suretiyle, avukatın yüklendiği vekalet görevini engellemeleri gerçekleşmiş vekalet sözleşmelerinden vazgeçmedir” (13. HD„ 04.05.1988 günlü, E.1988/783, K.1983/2567 sayılı kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Müvekkilin Yapılan Sözleşmeye Rağmen Vekaletname Çıkartmaması Sözleşmeden Vazgeçme Anlamına Gelir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.