Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Müvekkilin Yapılan Sözleşmeye Rağmen Vekaletname Çıkartmaması Sözleşmeden Vazgeçme Anlamına Gelir – Yargıtay Kararı: E.1988/783, K.1983/2567

Müvekkilin Yapılan Sözleşmeye Rağmen Vekaletname Çıkartmaması Sözleşmeden Vazgeçme Anlamına Gelir

“Gerek Borçlar ve gerek Avukatlık Kanunu hükümlerine göre taraflar arasında işin görülmesine ilişkin birleşen iradeler ile vekalet sözleşmesi oluşur.Temyize konu olayda işin takibini yüklenen avukat ile iş sahibi davalılar arasında yazılı ve hukuken geçerli bir vekalet sözleşmesi aktedilmiş olmakla, yasanın öngördüğü şekilde bir davaya vekalet sözleşmesi meydana gelmiştir.

Davalıların bir süre sonra vekillerine, mahkemelerde işi takibe imkan veren temsil yetkisini vermeleri gerektiği halde vekaletname vermemek suretiyle, avukatın yüklendiği vekalet görevini engellemeleri gerçekleşmiş vekalet sözleşmelerinden vazgeçmedir” (13. HD„ 04.05.1988 günlü, E.1988/783, K.1983/2567 sayılı kararı)

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:17

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.