Mütalaaya Karşı Savunma

Ağu 8, 2020 | Ceza Hukuku

Mütalaaya Karşı Savunma Nasıl Yapılır?

Mütalaaya karşı savunma nasıl yapılmalıdır ve mütalaaya karşı savunma dilekçesi nasıl hazırlanır? Yazımızda bu konu başlığını ele aldık.

Mütalaaya Karşı Savunma Dilekçesi

ADANA … AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

DOSYA NO:….

SANIK   : …..

MÜDAFİİ:

KONU   : MÜTALAYA KARŞI BEYANLARIMIZ HK.

AÇIKLAMALAR:

… Cumhuriyet Başsavcılığının … iddianame nolu iddianamesinde ve  … Cumhuriyet Başsavcılığının  …. soruşturma ve  … nolu fezlekesinin giriş kısmı  aşağıda yazılı olduğu şekildedir;

“… günü saat … sıralarında Asayiş Büroya bağlı ekiplerin yaptıkları çalışmalarda ve daha önce uyuşturucu madde satışı yaptığı yönünde bilgiler elde edilen  … plaka sayılı beyaz polo aracın … önünde ekiplerce görüldüğü, araç durdurulduğunda…”

Müvekkil ……… da içinde olduğu yukarıda yazılı olan aracın çevrilmesine ve önleyici arama yapılmasına neden olan hususların mahkemenizde açıklanmadan yine soruşturma evresinde bu sebeplerin neler olduğu yönünde bilgilere erişilmeden müvekkilim hakkında suç isnadında bulunulması kolluğu yargıcın da ötesinde bir yere koymak olacaktır. Yukarıda alıntılanan giriş cümlesinin “..daha önce uyuştucu madde satışı yaptığı yönünde bilgiler elde edilen..” kısmının karşılığına denk düşen bir tek somut delil veya herhangi bir unsur dahi ne soruşturma evresinde ne de kovuşturma evresinde dosyaya girmediğinden müvekkilim hakkında suç isnadında bulunulması usul ve yasaya aykırıdır.

Bir kuvvetli şüphe oluşturacak durum olmadan çevrilen araç içerisinde (müvekkilin oturduğu yere denk gelen diye anlatılan kısımda) 0,45 gram sarılı vaziyete kubarın ele geçirilmesi bahsi ile suç isnadında bulunmak hukuk devleti olmadığımızın düşünülmesine dahi yol açabilecektir.

Somut olayda adli bir arama kararı olmadan veya kuvvetli şüphe olmadan yapılan aramada müvekkil üzerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmamıştır. Kolluğun demesi ile işlem yapılacak olursa savunma olarak düşünmemiz gereken “……müvekkilin oturduğu yerde toz kubar kırıntıları ve ayağının orada ki paspasın üzerinde de görünür vaziyette sarılı kubar varmış, işte kırıntılar da onun oturduğu yerde o yüzden bu kağıda sarılı kubar ona aittir” olmalı. Ancak gerçekten de takip edilecek toz kubarın kırıntıları ……müvekille mı götürmektedir? İşte bu soruya verilecek her cevapta kolluğun demesinden daha somut unsurlara ihtiyaç vardır. Bu hususta adli arama ve hukuka uygun arama ile ele geçirilen deliler yer almalıdır. Özetle bir yargıç gibi değil vazifelendirilen bir kolluk gibi hareket edilmiş olması ceza hukuku için elzem niteliktedir.

SONUÇ VE İSTEM             : Yukarıda açıklanan ve re’sen gözetilecek nedenlerle,

Müvekkilimin üzerinde veya hakkında herhangi bir suç unsuru bulunamamış olduğundan atılı suçlamalardan beraatine karar verilmesini saygılarımla talep ederim. tarih

Müdafii

Mütalaaya Karşı Savunma

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.