Müşterek konutun kapı kilidini karısından habersiz değiştirerek eşinin eve girişini engellediği anlaşılmakta ise tazminat istenebilir- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Sosyal Şiddet Sebebiyle Boşanma

Müşterek konutun kapı kilidini karısından habersiz değiştirerek eşinin eve girişini engellediği anlaşılmakta ise tazminat istenebilir

Karşılıklı olarak evlilik birliğinden doğan yükümlülükleri yerine getirmemeye karşılık davalı-davacı kocanın müşterek konutun kapı kilidini karısından habersiz değiştirerek eşinin eve girişini engellediği anlaşılmakta ise kadın eşe istek durumunda maddi tazminat verilebilir.

Mahkemece uyma karan verilen Dairemizin 22.06.2009 tarihli bozma ilamında da belirtildiği gibi, “tarafların karşılıklı olarak evlilik birliğinden doğan yükümlülükleri yerine getirmedikleri, davalı-davacı kocanın müşterek konutun kapı kilidini karısından habersiz değiştirerek onun eve girişini engellediği” anlaşılmaktadır.

Belirtilen kusurlu davranışlara göre boşanmaya neden olan olaylarda her iki taraf da kusurlu olmakla birlikte; davalı-davacı kocanın daha ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Türk Medeni Kanununun 174/1. maddesi mevcut veya beklenen bir menfaati boşanma yüzünden haleldar olan kusursuz ya da daha az kusurlu tarafın, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebileceğini, 186. maddesi, eşlerin evi birlikte seçeceklerini, birliğin giderlerine güçleri oranında emek ve mal varlıkları ile katılacaklarını öngörmüştür.

Toplanan delillerden boşanmaya sebep olan olaylarda maddi tazminat isteyen eşin diğerinden daha ziyade ve eşit kusurlu olmadığı anlaşılmaktadır. Boşanma sonucu bu eş, en azından diğerinin maddi desteğini yitirmiştir. O halde mahkemece,tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile kusurları ve hakkaniyet ilkesi (TMK. md,4 BK. md.42 ve 44) dikkate alınarak davacı-davalı kadın yararına uygun miktarda maddi tazminat verilmelidir. Bu yönün dikkate alınmaması doğru görülmemiştir. (Y2HD, 18.07.2011, E. 2010/10736, K. 2011/12494.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.