Muristen Habersiz Ona Ait Taşınmazın Satıldığı İddiası

Oca 2, 2021 | Miras Hukuku Avukatlığı, Vekalet Sözleşmesi

Muristen Habersiz Ona Ait Taşınmazın Satıldığı İddiası söz konusu olduğunda bu durumu nasıl değerlendirmek gerekir? Ne tür bir dava açmak gerekir? Murisin yani miras bırakının sağlığında onun vekaletnamesiyle ancak ondan habersiz bir şekilde taşınmazın satıldığı iddiası vekaletin kötüye kullanıldığı iddiası anlamına gelir. Böyle bir durumda vekaletin kötüye kullanıldığı ve hesap verme borcu dava konusu edilir.

Yargıtay’ın bu konuya dair açıklaması da şu şekildedir:

Somut olayda, davacı çekişmeli taşınmazın, miras bırakanı ileri yaş dönemlerinde, dava dışı M. N. D. verdiği vekâletnamelerle, davacıyı miras hakkından yoksun bırakılması amacıyla davalıya temlik edildiğini ileri sürmüş, dava dilekçesinde ehliyetsizlik vakıaları olarak belirtilen nitelendirmelerinden daha sonra vazgeçmiş, temlik işleminin miras bırakandan alınan vekâletnameler uyarınca, ancak, onun satışa dair irade ve bilgisi dışında gerçekleştiğini bildirmiştir. Tüm dosya içeriği ile tanık anlatımları da bu olguyu ortaya koyar niteliktedir.

İddianın kabul edilen bu şekil itibariyle akitteki irade ve beyan arasındaki aykırılık olarak da tarif edilebilen muvazaanın, olayda varlığından söz etme olanağının bulunmadığı açıktır. Çünkü, satış akdinden habersiz olan murisin, iradesinin şu veya bu şekilde olduğunu söylemek kuşkusuz mümkün değildir. Öyle ise murisin, taşınmazı danışıklı bir akitle davacıyı miras hakkından yoksun bırakmak düşüncesiyle davalıya geçirdiği söylenemez.

Hal böyle olunca, iddianın temelde, vekâletnamenin kullanılış biçimindeki yolsuzluğu içerdiği diğer bir deyişle davada vekâlet görevinin kötüye kullanıldığı savına dayanıldığı sonucuna varmak gerekmektedir.(İlgili Yargıtay kararının tam metnini okumak için tıklayınız)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.