Münferit olay sebebiyle verilen manevi tazminat miktarı boşanmanın fer’i niteliğinde bulunan manevi tazminat miktarı belirlenirken dikkate alınmalıdır- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Münferit olay sebebiyle verilen manevi tazminat miktarı boşanmanın fer’i niteliğinde bulunan manevi tazminat miktarı belirlenirken dikkate alınmalıdır

Davalı kadın yararına İzmir 5. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/43 – 253 sayılı ilamıyla hükmedilmiş olan manevi tazminat, fiili ayrılık döneminde 16.09.2005 tarihinde vukuu bulan hakaret eylemi sebebiyle davalının kişilik haklarına saldırıya dayanmakta olup, münferit bir olay sebebiyle takdir edilmiştir.

Davalının bu davadaki manevi tazminat talebi ise, Türk Medeni Kanununun 174/2. maddesinde yer alan boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik haklarının saldırıya uğramış olması sebebine dayanmaktadır. Davacı koca tarafından daha önce açılmış olan boşanma davası “… eşine şiddet kullandığı sabit, bu sebeple kusurlu kabul edilerek ” reddedildiğine ve ret kararının kesinleştiği tarihten başlayarak geçen üç yıl içinde ortak hayatın davacının kusuru sebebiyle yeniden kurulamadığına, davalıya yüklenebilecek bir kusur ispatlanamadığına göre, davalı yararına Türk Medeni Kanununun 174/2. maddesi gereğince, fiili ayrılık süresi içinde hakaret eylemi nedeniyle bağımsız açılan davada bir miktar manevi tazminata hükmedilmiş olduğu da gözetilerek uygun miktarda manevi tazminat takdiri gerekirken, isteğin reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 04.07.2011, E. 2010/11007, K. 2011/11415.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.