Mülkiyeti üçüncü kişiye geçmiş olan konutun tapu kütüğüne de malikin tasarruf yetkisi ve tendik hakkını sınırlayıcı şerh konulamaz- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Mülkiyeti üçüncü kişiye geçmiş olan konutun tapu kütüğüne de malikin tasarruf yetkisi ve tendik hakkını sınırlayıcı şerh konulamaz

Tapu kütüğünde “aile konutu” olduğuna ilişkin şerh konulması talep edilen taşınmazın, dava sırasında 12.07.2010 tarihinde cebri icra yoluyla satıldığı anlaşılmaktadır.

Cebri icra yoluyla yapılan satışlarda ihalenin kesinleşmesiyle mülkiyet alıcıya geçer (TMK.md.705/2, İc.İf.K.md.135). Alıcı üzerine tapuda tescil, malikin tasarruf işlemlerinde bulunabilmesi için gerekli olup, mülkiyetin kazanılmasıyla ilgili değildir. Mülkiyeti üçüncü kişiye geçmiş olan konutun tapu kütüğüne de, malikin tasarruf yetkisi
ve temlik hakkını sınırlayıcı şerh konulamaz.

İhalenin feshiyle ilgili bir dava açıldığı iddia da edilmediğine göre, dava konusuz hale gelmiştir. Konusuz hale gelen dava hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerekirken, bu yön gözetilmeden yazılı şekilde davanın kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur.(Y2HD, 13.03.2012, E. 2011/13440, K. 2012/5590)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.