Muhasebe Alacağı Nedeniyle İcra Takibi

May 22, 2020 | Alacak Davası Avukatı

Muhasebe Alacağı Nedeniyle İcra Takibi

Olay;

Muhasebeci kendisine karşı 2012-2016 yılları arasındaki muhasebe ücretinin ödenmediğinden bahisle icra takibi başlatmış , buna itiraz edilmiş daha sonra da itirazın iptali davası açılmıştır. Müvekkil ilgili tarihte her ay muhasebe ücretinin ödediği söylemektedir, davadaki toplam miktar 16 bin kusur olduğu için durum senetle ispat edilmeli gibi düşünülse de ödemeler aylık olduğu için esasen her bir ödeme senetle ispat için gereken miktar sınırını geçmemektedir, ayrıca her ay paranın ödendiğine dair tanıklar da vardır. 

Yorumlar;

Bilirkişi raporu da aleyhimize geldi. Beyannameleri vermek zorunludur, para almasa bile muhasebeci ilgili dönemdeki beyannameleri , gerekli diğer işlerini falan yapmalıdır diye. Yani bütün bu işlemleri yapması tek başına parayı aldığına delil olamaz şeklinde.

Ücrete hak kazanmak için makbuz ya da fatura vs zorunlu değildir. Ispati ya da muhteviyatı anlaminda ispata yarar eğer tebliğ edilmiş ise…

-Mali müşavirlerde özel bir durum var ve meslek yasası yada mecburi meslek kuralları gereği yanlış hatırlamıyorsam üç aydan fazla ücret almadan defter tutup hizmet veremezler.

+Sağolun ama dediğiniz gibi bir durum yok maalesef ya , bilirkişi raporu da bu nedenle aleyhimize geldi yani. Rapor özetle diyor ki, muhasebeci 5 sene boyunca 5 kuruş para almadan da muhasebe kayıtlarını tutup beyannameleri verebilir.

Defterlerin incelenmesi istenilmeli. Hem kendi defterinde hem de müvekkilin defterinde ödemeye ilişkin kayıtlar varsa bu şekilde alacağın önemli bir kısmı düşer. Ama önce defterlerinize yeni muhasebeci baksın tabi. Kayıtlarda varsa onları sunabilirsiniz. Bizzat kendisi yazmış olduğu için inkar da edemiyor.

Senetle ispat zorunluluğu olmadığını nereden çıktı. 1-Muhasebeci Serbest Meslek Erbabı, müvekkiliniz de yani her ödemeye muhasebeci SMM kesmek zorunda müvekkiliniz de defterine işlemek zorunda. Diyeceksiniz defteri muhasebeci işliyor. Defteri işleme ve makbuz kesme yükümlülüğü serbest meslek erbabına aittir.
2- Muhasebe ücretinin aylık yıllık veya dönemini taraflar belirler. Sözleşme serbestisi var. (Anti parantez açalım Tarifeden aşağı kesilmemesi ise tamamen muhasebecinin disiplin ve vergisel yükümlülüğünün ihlalidir. )
3-Kaldı ki senetle ispat hukuki ilişkideki değer üzerinden dikkate alınır. Taksitli alış verişlerde her taksit mi dikkate alınır veya kira sözleşmesinde aylık kira bedeli mi dikkate alınır senetle ispatta. Senetle ispatı bir daha bence araştırın. Gereksiz yere yargılama gideri, vek. Üc. Ve inkar tazminatıyla müvekkilinizi riske atmayın.

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.