Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Mübaşir Ne İş Yapar? Mübaşirin Görevleri Nelerdir?

Adliyelerde görevli olan mübaşirler ne iş yapar? Mübaşirlerin mesleki görevleri nelerdir? Bu yazımızda bunları açıklamaktayız.


Mübaşirler

Başlıca görevleri, yargılama faaliyetleri sırasında, davanın taraflarını, taraf tanıklarını sıralamaya göre çağırmak ve mahkeme salonuna almak; verilen belgeleri alıp mahkeme hâkimine sunmak, duruşmanın disiplinini temin etmek olan mübaşirler, hâkim tarafından verilen vazifeleri yerine getiren Devlet Memuru statüsündeki görevlilerdir.

Mübaşirler, bazı durumlarda bizzat tebligat yapma işlevi de görürler (Tebligat Kanunu md.2,41).

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 18 Ocak 2020 02:06

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.