Mirasçıların Açtığı Çocuğun Soybağının Reddi Davası Dilekçesi

Mirasçıların Açtığı Çocuğun Soybağının Reddi Davası Dilekçesi

ADANA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI:

VEKİLİ:

DAVA KONUSU             :   Mirasçıların Açtığı Çocuğun Soybağının Reddi Davası

DAVANIN DAYANDIĞI

VAKIALAR                      :

Davalı X tarihinde mirasbırakanımız X ile evlenmiştir.

Davalı annem X in devam eden boşanma davasında tanık sıfatıyla ifade verdiğimiz sırada gerçekleşen itirafı üzerine öğrendiğimize göre kardeşim olarak gözüken Küçük X onun evlilik dışı ilişkisinden dünyaya geldiği halde davalı X in beyanıyla eşi X ile ortak çocuğu gibi nüfusa kaydedilmiş bulunmaktadır.

Davalının bu itirafını X günlü duruşmada öğrenen kocası/kütük babası duruşma salonunda kalp krizi geçirerek vefat etmiş olup geriye mirasçı olarak sağ eşi davalı X ile ergin ortak çocuğu davacı X kalmıştır.

Bir işte yasal temsilcinin menfaati ile küçüğün menfaati çatışıyorsa vesayet makamı tarafından ilgilisinin isteği üzerine temsil kayyımı atanacağından (TMK md 426) açacağımız soybağının reddi davasında küçük X’i temsil etmesi için temsil kayyımı atanması isteminde bulunduk. Açtığımız dava sonucunda soybağının reddi davasında küçük X’i temsil etmesi için X temsil kayyımı olarak atanmıştır.

Dava açma süresinin geçmesinden önce kocanın/kütük babasının ölmesi sebebiyle kocanın/ kütük babasının altsoyu olan davacı için doğumu ve kocanın ölümünü öğrenmesinden başlayarak bir yıl içinde soybağının reddi için dava açma zorunluluğu doğmuş bulunmaktadır.

Son düzenleme tarihi 2 Mayıs 2020 18:44

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.