Miras Mallarının Bir Kısmı Devredilebilir Mi?

Oca 2, 2021 | Miras Paylaşma

Miras Mallarının Bir Kısmı Devredilebilir Mi? Örneğin size babanızdan 1 ev ve 3 araba kaldı diyelim. Bir de sizin gibi mirasçı sıfatıyla kardeşiniz mevcut olsun. Bu durumda arabalardan size düşen paydan sadece bir arabayı kapsayacak şekilde payınızı diğer kardeşinize devredebilirsiniz.

Yargıtay da miras payının bir kısmının devrinin mümkün olduğunu ifade etmektedir. Aşağıdaki karar bu yöndedir:

Gerçekten miras paylarının devrine ilişkin haricen düzenlenmiş sözleşmeler dosyaya ibraz edilmiş bulunmaktadır. Bilindiği ve MK’nın 612. maddesinde ifade edildiği üzere terekeye dahil mallar yönünden mirasçıların miras paylarını devri hakları vardır. Bu devrin terekeyi kapsayan tüm mallara ilişkin olmayabileceği, diğer bir deyişle terekeye dahil bir ya da birkaç mal yönünden de miras payının devredilebileceği hususu da 24.5.1985 tarih 2/5 sayılı Yargıtay inançları birleştirme kararında öngörülmüştür.(İlgili Yargıtay kararının tam metnini okumak için tıklayınız)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.