Bir Sayfa Seçin

MEŞRU SAVUNMA / MEŞRU MÜDAFAA NE DEMEKTİR?

MEŞRU SAVUNMA / MEŞRU MÜDAFAA NE DEMEKTİR?

meşru müdafa ne demektir, adana incekaş avukatlık ve hukuk danışmanlık

Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

Haksız saldırıya karşı yapılan savunma hareketlerinin hukuka uygun sayılabilmesi için saldırı ve savunmaya ilişkin bütün şartların birlikte gerçekleşmiş olması gerekir.

MEŞRU SAVUNMANIN OLUŞMASI İÇİN KOŞULLAR NELERDİR? MEŞRU SAVUNMA NASIL GERÇEKLEŞİR?

1-)Ortada haksız bir saldırı bulunmalıdır: Saldırı kişinin hukuken korunan haklarına yönelik, zarar verici hareketlerdir.Haksız saldırının suç olması gerekmez. Haksız olması yeterlidir.Saldıranın kusur yeteneğine, şahsi cezasızlık sebebine sahip olmasının önemi yoktur.

2-)Saldırı kişinin bir hakkına yönelik olmalıdır.

3-)Haksız saldırı bir insandan kaynaklanmalıdır: Hayvan saldırılarına ve insan dışındaki şeylerden kaynaklanan tehlikelere karşı meşrü savunma mümkün olamaz.Fakat şartları varsa zorunluluk hali veya diğer hukuka uygunluk sebepleri söz konusu olabilir.

4-)Saldırı devam ediyor olmalıdır: Ceza Kanunu haksız saldırının başlamış ve devam ediyor olmasını şart koşmamıştır.(Saldırı başlayıp bitmiş ancak tekrarlanması muhakkak olabilir.)

SAVUNMA NASIL YAPILMALIDIR? HANGİ SAVUNMA ŞEKİLLERİ MEŞRU SAVUNMA SAYILIR?

1-)Savunmada zorunluluk bulunmalıdır.

2-)Saldırı ile savunma arasında orantı olmalıdır.

3-)Savunma hareketi saldırgana yöneltilmiş olmalıdır.

Av. Saim İNCEKAŞ

Adana Avukatlık Ve Hukuki Danışmanlık

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Ağu 17, 2017 | Ceza Hukuku | 0 yorum

Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Yazı içi yorum
Tüm yorumları göster

Şanslı Söz

“İnsan; Avukatı, tutacağı herhangi bir işin istikbalini gösteren ışığı, düştüğü herhangi bir felaketin kurtarıcısı, bir hayatı karanlık görmekten doğan ümitsizlik buhranlarının gidericisi; yaralanan yüreğinin dermanı, kırılan izzeti nefsinin tamircisi, tehlikede gördüğü hayatının koruyucusu tanır”.
(Refik İnce, Avukat, İzmir Barosu Dergisi, Y. 1935, S. sh. 19)

Dünya Dilleri

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız