Mehil Vesikası Nedir? Mehil Vesikası Nasıl Sunulur?

Mehil Vesikası Nedir? Mehil Vesikası Nasıl Sunulur?

1-) Takibe konu kararı veren mahkemeye gidilerek, Avukat aracılığı ile Tehiri icra talepli temyiz yapılmalı. (Temyiz harcı maktu bir rakam olmayıp, mahkemece hükmolunan rakam üzerinden hesaplanmaktadır)

2-) Aynı talebi takiben temyiz talebiyle birlikte icra dosyasına konulmak üzere, tehiri icra talepli temyiz yoluna başvurulduğunu gösterir imzalı ve mühürlü derkenar mahkemeden alınmalıdır.

3-) Alınan derkenarla birlikte icra takibinin başlatıldığı icra müdürlüğüne gidilerek derkenar dosya’ya işlenmeli ve burada memura mehil için gerekli olan teminat miktarı hesaplattırılmalı. (Bu noktada borçlu tarafı olarak, vekaletnamemizin dosyaya ibraz olunması da gerekmektedir)

4-) Bu noktada iki ihtimal mevcut; Teminat için bankadan teminat mektubu alınıp dosyaya eklenebileceği gibi aynı zamanda gerekli rakam icra dosyasına direk olarak yatırılabilir.

5-) Paranın yatırılmasını yada teminat mektubunun dosyaya eklenmesini takiben, Yargıtay’a yapılan tehiri icra talepli başvurumuzla ilgili olarak mehil verilmesi yönünde bir talep açılması yeterli olacaktır.

6-) Hakim’in onayı alındıktan sonra, memur mehil vesikasını hazırlayıp bir örneğini teslim edecektir. Ancak bu işlemler farklı icra müdürlüklerinde ve mahkemelerde farklı zaman periyotlarında cereyan etmektedir. Sözgelimi Adana Avukatları adliyesinde hakim kararı hemen verip, mehil vesikası aynı gün içerisinde teslim alınabilirken Mersin adliyesinde kararın verilmesi ve vesikanın hazırlanması bir haftayı aşkın bir süreçte gerçekleşmektedir.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.