Bir Sayfa Seçin

Mehil Vesikası Nedir? Mehil Vesikası Nasıl Sunulur?

Mehil Vesikası Nedir? Mehil Vesikası Nasıl Sunulur?

1-) Takibe konu kararı veren mahkemeye gidilerek, Avukat aracılığı ile Tehiri icra talepli temyiz yapılmalı. (Temyiz harcı maktu bir rakam olmayıp, mahkemece hükmolunan rakam üzerinden hesaplanmaktadır)

2-) Aynı talebi takiben temyiz talebiyle birlikte icra dosyasına konulmak üzere, tehiri icra talepli temyiz yoluna başvurulduğunu gösterir imzalı ve mühürlü derkenar mahkemeden alınmalıdır.

3-) Alınan derkenarla birlikte icra takibinin başlatıldığı icra müdürlüğüne gidilerek derkenar dosya’ya işlenmeli ve burada memura mehil için gerekli olan teminat miktarı hesaplattırılmalı. (Bu noktada borçlu tarafı olarak, vekaletnamemizin dosyaya ibraz olunması da gerekmektedir)

4-) Bu noktada iki ihtimal mevcut; Teminat için bankadan teminat mektubu alınıp dosyaya eklenebileceği gibi aynı zamanda gerekli rakam icra dosyasına direk olarak yatırılabilir.

5-) Paranın yatırılmasını yada teminat mektubunun dosyaya eklenmesini takiben, Yargıtay’a yapılan tehiri icra talepli başvurumuzla ilgili olarak mehil verilmesi yönünde bir talep açılması yeterli olacaktır.

6-) Hakim’in onayı alındıktan sonra, memur mehil vesikasını hazırlayıp bir örneğini teslim edecektir. Ancak bu işlemler farklı icra müdürlüklerinde ve mahkemelerde farklı zaman periyotlarında cereyan etmektedir. Sözgelimi Adana adliyesinde hakim kararı hemen verip, mehil vesikası aynı gün içerisinde teslim alınabilirken Mersin adliyesinde kararın verilmesi ve vesikanın hazırlanması bir haftayı aşkın bir süreçte gerçekleşmektedir. Avukatınız ile süreci takip etmeniz büyük hak kayıplarının önüne geçecektir.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Yazı içi yorum
Tüm yorumları göster

Şanslı Söz

“İnsan; Avukatı, tutacağı herhangi bir işin istikbalini gösteren ışığı, düştüğü herhangi bir felaketin kurtarıcısı, bir hayatı karanlık görmekten doğan ümitsizlik buhranlarının gidericisi; yaralanan yüreğinin dermanı, kırılan izzeti nefsinin tamircisi, tehlikede gördüğü hayatının koruyucusu tanır”.
(Refik İnce, Avukat, İzmir Barosu Dergisi, Y. 1935, S. sh. 19)

Dünya Dilleri

Sitedeki Metinlerin Renk Kodlaması

İddia, davacı beyanı, öne sürülen argüman rengi = kırmızı

Savunma, itiraz, davalı beyanları = bordo

Yüksek mahkeme lafzı, içtihat niteliğindeki bilgi ve tanım içeren beyanlar = turuncu

Yüksek mahkeme tarafından bozulan yerel mahkemenin verdiği karar = kahverengi

Makale yazarının kişisel yorumu = zeytin rengi

Yüksek Mahkemenin somut vakıa tespiti = indigo

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız