Adana Avukat Saim İncekaş Hukuk Bürosu

Mehil Vesikası Nedir? Mehil Vesikası Nasıl Sunulur?

Usul Hukuku

Mehil Vesikası Nedir? Mehil Vesikası Nasıl Sunulur?

1-) Takibe konu kararı veren mahkemeye gidilerek, Avukat aracılığı ile Tehiri icra talepli temyiz yapılmalı. (Temyiz harcı maktu bir rakam olmayıp, mahkemece hükmolunan rakam üzerinden hesaplanmaktadır)

2-) Aynı talebi takiben temyiz talebiyle birlikte icra dosyasına konulmak üzere, tehiri icra talepli temyiz yoluna başvurulduğunu gösterir imzalı ve mühürlü derkenar mahkemeden alınmalıdır.

3-) Alınan derkenarla birlikte icra takibinin başlatıldığı icra müdürlüğüne gidilerek derkenar dosya’ya işlenmeli ve burada memura mehil için gerekli olan teminat miktarı hesaplattırılmalı. (Bu noktada borçlu tarafı olarak, vekaletnamemizin dosyaya ibraz olunması da gerekmektedir)

4-) Bu noktada iki ihtimal mevcut; Teminat için bankadan teminat mektubu alınıp dosyaya eklenebileceği gibi aynı zamanda gerekli rakam icra dosyasına direk olarak yatırılabilir.

5-) Paranın yatırılmasını yada teminat mektubunun dosyaya eklenmesini takiben, Yargıtay’a yapılan tehiri icra talepli başvurumuzla ilgili olarak mehil verilmesi yönünde bir talep açılması yeterli olacaktır.

6-) Hakim’in onayı alındıktan sonra, memur mehil vesikasını hazırlayıp bir örneğini teslim edecektir. Ancak bu işlemler farklı icra müdürlüklerinde ve mahkemelerde farklı zaman periyotlarında cereyan etmektedir. Sözgelimi Adana adliyesinde hakim kararı hemen verip, mehil vesikası aynı gün içerisinde teslim alınabilirken Mersin adliyesinde kararın verilmesi ve vesikanın hazırlanması bir haftayı aşkın bir süreçte gerçekleşmektedir. Avukatınız ile süreci takip etmeniz büyük hak kayıplarının önüne geçecektir.

blank

Mehil Vesikası Nedir Mehil Vesikası Nasıl Sunulur

Bu makalede Adana İncekaş Hukuk Bürosu avukatları tarafından “mehil vesikası”  anlamı ve mehil vesikasının uygulamada nasıl temin edileceği kaleme alınmıştır.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

Bu yazıyla ilgili yorum, soru, düzeltme, cevap veya tartışmaya yönelik beyanlarınızı aşağıdaki form aracılığı ile herkesle paylaşabilirsiniz. Yorumunuz kontrol edildikten sonra en geç 1 gün içerisinde onaylanır.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: