Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Mazot Hırsızlığı Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi

Mazot Hırsızlığı Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi

X SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

GÖNDERİLMEK ÜZERE

X SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

DOSYA NO              :

TUTUKLAMAYA

İTİRAZ EDEN

ŞÜPHELİ                  :

MÜDAFİİ                   :

İTİRAZ OLUNAN

KARAR                     : X Sulh Ceza Hâkimliği’ nin X tarih ve  X sorgu sayılı tutuklama kararı.

KONUSU      : Tutuklama kararının İTİRAZEN kaldırılarak, şüphelinin tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi istemidir.

İTİRAZ NEDENLERİMİZ

Müvekkil hakkında verilen ………. Sulh Ceza Hakimliği’nin …………  tarih ve …………… sorgu sayılı haksız tutuklama kararına itiraz ediyoruz.

Şöyle ki;

Müvekkil suça konu olayda pişmanlığını dile getirmiştir.

Müvekkilin her ne kadar atılı suçu işlediğine ilişkin ikrarı varsa da samimi beyanları ve olay nedeniyle yaşadığı pişmanlık söz konusudur.

Müvekkilin kaçma şüphesi yoktur.

Müvekkil sabit ikametgâh sahibi olup halen ailesi birlikte yaşamaktadır. Sabıkasızdır. Suçun mahiyeti dikkate alındığında çalınan mazot miktar olarak yaklaşık 20-30 Tl civarında bir rakama tekabül etmektedir. Kanun koyucu dahi malın değerinin azlığından ceza verilemeyeceği yönünde düzenlemeler yapmış iken; suçun işlendiği gün yolda kalan aracını çalıştırmak maksatlı çalınan mazotun değeri göz önüne alındığında tutuklama da ki orantısızlık gözler önüne telafisi zor mağduriyetlere yol açacaktır.

  • Deliller toplanmıştır.

Suç yaklaşık 1.5 ay önce gerçekleşmiş, suça ilişkin olan bütün deliller toplanmış ve muhafaza altına alınmıştır. Müvekkilin delilleri karartma şüphesi bulunmamaktadır.

Tutuklama en son tedbirdir

CMK 109’daki adli kontrol kurumunun tutuklamaya göre öncelikle uygulanması gerekir. Tutuklama en son tedbirdir. Mahkeme öncelikle adli kontrolü uygulamadan tutuklamaya hükmetmemelidir.AİHM de içtihatlarında tutuklamanın en son önlem olarak uygulanması gerektiğinden bahsetmekte; başka bir önlemle tutuklamadan sağlanan yarar sağlanabilecekse, tutuklama yoluna gidilmemesi gerektiğini söylemektedir.

HUKUKİ NEDENLER : CMK md 101/5 ve 267,268 vd maddeleri.

SONUÇ ve İSTEM : Yukarıda izah ettiğimiz nedenler ile;

1-) Müvekkilim hakkındaki tutuklama kararının İTİRAZEN KALDIRILMASINI

2-) Mahkeme aksi görüşte ise, tutuklama kararının CMK md 109 vd hükümleri gereğince

‘’adli kontrole’’ çevrilmesini; şüpheli müdafii olarak saygıyla arz ve talep ederim. tarih

                Şüpheli

MÜDAFİİ

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 02:51

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.