Malların Tasfiyesi Davasında Eşin Ailesinin Yaptığı Katkı Nasıl İspatlanır?

Ara 13, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Eşler taşınmaz satın alırken eşlerden birinin ailesi katkıda bulunmuş olabilir. Boşanma durumunda ise malların tasfiyesi sırasında eş bu durumu kanıtlamalıdır. Çünkü eş bu durumu kanıtlarsa, kanıtladığı miktar o eşe ait kişisel mal sayılacaktır. Yazımızda açıkladığımız üzere bunun ispatı banka dekontu, hesap hareketleri ve paralel tanık beyanlarıyla sağlanabilmektedir.

Bu konuyu açıklığa kavuşturmak üzere şu Yargıtay kararını inceleyeceğiz:

“…Meskenle ilgili davacının katılma alacağı isteği bakımından; davalı tarafından dava konusu meskenin anne ve babasına şehit olan kardeşi sebebiyle ödenen tazminatlarla alındığı savunulmuş ve mahkemece bu savunmanın ispat edilemediği gerekçede açıklanmış ise de; dosya kapsamı ve toplanan delillere, davalının sunduğu dekontlar ve banka hesap ekstrelerine göre davalının kardeşi sebebiyle ödendiği söylenen miktarlarla ilgili 24.4.2003 tarihinde davalının babası Mehmet Akıllı adına Ziraat Bankası Kozan şubesindeki hesaba EFT yapıldığı, bu hesabın aktarıldığı Türkiye iş Bankası Kozan şubesindeki Mehmet Akıllı’ya ait hesaptan dava konusu meskenin alındığı 1.2005 tarihinde 11.058,13 TL. çekildiğinin tespit edilmesi karşısında tanık beyanları da birlikte değerlendirildiğinde bu miktarın meskenin alımında kullanıldığının kabulü gerekir. Karşılıksız kazandırma niteliğindeki bu miktar TMK’nun 220/2.maddesine göre davalının kişisel malı sayılmalıdır.”(Y8HD, 21.06.2011, E. 2010/7233, K. 2011/3613)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.