Malik olan erkek eşin geçimsizlik sonucunda konutu terk etmiş olması taşınmazın aile konutu özelliğini kaldırmaz- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Yargıtay Kararı

Malik olan erkek eşin geçimsizlik sonucunda konutu terk etmiş olması taşınmazın aile konutu özelliğini kaldırmaz.

Tarafların … adresindeki taşınmaz tarafların Antalya’dan taşınarak Fethiye ilçesine geldikten sonra birlikte yaşadıkları aile konutu olarak özgüledikleri taşınmazdır.

Bu husus tarafların tanıklarının beyanları ve Fethiye 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2011/499 esas sayılı dosyasındaki kocaya ait 24.03.2011 tarihinde polis merkezinde alınan beyan ile sabit olmuştur. Davacı-davalı (koca)’nın geçimsizlik sonucunda bu konutu terketmiş olması taşınmazın aile konutu özelliğini kaldırmaz. Bu durumda davalı-davacı (kadın)’ın aile konutu şerhi konulmasına ilişkin davasının kabul edilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması da isabetsizdir. (Y2HD, 01.12.2014, E. 2014/25531, K. 2014/24264)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.