Mal Tasfiyesi Davasında Merkezi Kayıt Kuruluşundan Banka Hesap Bilgileri Nasıl İstenir?

Ara 2, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Eşlerin mal tasfiyesi(paylaşımı) davasında diğer eşin banka hesap ve menkul varlığının araştırılması amacıyla “merkezi kayıt kuruluşuna” müzekkere yazılabilir. Bu yazımızda müzekkerenin ne şekilde yazılacağını ele aldık

Yargıtay kararı:

“…Davacı vekilinin banka mevduattan yönünden temyiz itirazlarına gelince; davacı, dava dilekçesinde; davalının değişik bankalarda mevduatları bulunduğu, bu mevduatların belirlenerek tasfiye edilmesini istediği anlaşılmakta olduğu halde mahkemece bu konuda yeterli araştırma ve inceleme yapılmaksızın hüküm kurulmuştur. Dosya arasında bulunan Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndan gelen cevabi müzekkerede davalının îş Bankası’nda hangi tarihte açtığı belli olmayan hesaptaki kayıtlara göre, 28.09.2008 tarihinde 175.000 TL miktarında fon aldığı 02.11.2009 tarihinde 184.000 TL olarak sattığı anlaşılmaktadır. Yine devamında değişik tarihlerde ve miktarlarda bu tip alış
ve satışlar yapıldığı görülmektedir. Anılan hesabın kaynağı bilinmediği gibi hangi tarihte açıldığı da araştırılıp belirlenmemiştir.

Şu halde, Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndan davacının boşanma dava tarihinde ve yakın zamanda mevduat yatırım fonu bulunup bulunmadığı yine yukarıda açıklanan banka hesabında bulunan paranın kaynağının, ilk açıldığı tarihin araştırılıp belirlenmesi, buna göre mal rejiminin sona erdiği anda mevcut varlık olup olmadığı, kötüniyetle elden çıkarılmış olup olmadığının değerlendirilmesi, edinilmiş mal olduğunun tespit edilmesi durumunda tasfiye edilmesi, mevcut olmadığı veya kötüniyetli elden çıkarıldığı ispatlanmıyorsa tasfiyede nazara alınmaması, HMK.nun 31. maddesi hükmü gözetilerek bankadaki mevduat ve yatırım fonları konusunda davalı eşten açıklama yapmasının istenilmesi, tüm bu açıklamalar çerçevesinde gerekli araştırma ve inceleme yapılarak deliller eksiksiz toplandıktan sonra dosya yeniden konusunda uzman bir bankacı ile bir hukukçu bilirkişiye (emekli ikramiyesi yönünden PMF tablosunun uygulaması konusunda uzman) verilerek, yeniden rapor alınması, ondan sonra tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirilerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, eksik araştırma ve inceleme ile hüküm kurulmuş olması doğru görülmemiştir.” (Y8HD, 09.04.2015, E. 2015/3029, K. 2015/8128)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.