Mal Rejiminin Tasfiyesi Davasını 3. Kişiye Açabilir Miyim?

Ara 15, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Mal rejiminin tasfiyesi davaları birer alacak davasıdır. Tıpkı normal alacaklar gibi 10 yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Bu yüzden ayni bir talepte bulunamazsınız. Yalnızca katılma alacağınızın diğer eşten tahsili talebinde bulunabilirsiniz.

Üçüncü kişiye dava açılması yönünden ise şunu söyleyebiliriz; üçüncü kişiye doğrudan dava açamazsanız. Devredilen taşınmaz üzerindeki katılma alacağınızı, diğer eşten tahsil edebiliyorsanız problem yok. Bu durumda üçüncü kişiye dava açamayacaksınız.

Ancak katılma alacağınızı diğer eşten tahsil etmekte güçlük çekerseniz TMK.’nın aşağıdaki maddesi gereğince (yalnızca eksik kalan kısım nispetinde) üçüncü kişilere de dava açabilirsiniz:

Madde 241 – Tasfiye sırasında, borçlu eşin malvarlığı veya terekesi, katılma alacağını karşılamadığı takdirde, alacaklı eş veya mirasçıları, edinilmiş mallarda hesaba katılması gereken karşılıksız kazandırmaları bunlardan yararlanan üçüncü kişilerden eksik kalan miktarla sınırlı olarak isteyebilir.

Dava hakkı, alacaklı eş veya mirasçılarının haklarının zedelendiğini öğrendikleri tarihten başlayarak bir yıl ve her halde mal rejiminin sona ermesinin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

Yukarıdaki fıkra hükümleri ve yetki kuralları dışında mirastaki tenkis davasına ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır.

Burada dikkat edilmesi gerekenler;

1) Diğer eşin malvarlığı, katılma alacağınızı karşılayamıyor durumda olmalı.

2) Üçüncü kişiye yapılan kazandırma “karşılıksız kazandırma” olmalı.

3) Üçüncü kişiye karşılıksız olarak kazandırılan malvarlığı “edinilmiş mal” niteliğinde olmalı (Şayet diğer eş kişisel bir malını karşılıksız olarak üçüncü kişiye vermişse, dava açamazsınız. Neticede kişisel mallar, katılma alacağında dikkate alınmaz).

4) Üçüncü kişiye açılacak davada yalnızca eksik kalan miktarla sınırlı bir talepte bulunulabilir.

5) Zamanaşımı hususuna dikkat edilmeli. Üçüncü kişilere açılacak davada zamanaşımı, diğer eşe açılan katılma alacağında olduğu gibi 10 yıl değildir. Özel düzenleme gereğince 1 ve 5 yıllık süreye tabidir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.