Mal Rejiminin Tasfiyesi Davası Boşanma Davasıyla Birlikte Görülebilir Mi?

Ara 13, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Katılma alacağına ilişkin davanın boşanma davasından ayrılmasına karar verilip bağımsız olarak görülmesinin sağlanması katılma alacağı davasında ise boşanma davasının sonuçlanmasının beklenilmesi gerekir.

Yargıtay kararından şu kesiti inceleyelim:

Davacı-davalı kocanın katılma alacağına ilişkin davasının görülebilmesi için eşler arasında geçerli bulunan edinilmiş mallara katılma rejiminin (TMK. md.218-241) sona ermesi (TMK.md.225) gerekmektedir. Açılan boşanma davası henüz sonuçlanmamıştır. Bu durumda, mahkemece, katılma alacağına ilişkin davanın boşanma davasından ayrılmasına karar verilip, bağımsız olarak görülmesinin sağlanması katılma alacağı davasında ise boşanma davasının sonuçlanmasının beklenilmesi gerekir. Boşanma kararı verildiği ve kesinleştiği takdirde eşler arasında geçerli bulunan edinilmiş
mallara katılma rejimi boşanma davasının açıldığı tarihten itibaren (TMK.md.225/2) sona ereceğinden; katılma alacağı davasının esasına girilip inceleme yapılarak gerçekleşecek sonucu uyarınca bir karar verilmesi gerekirken; yazılı şekilde katılma alacağı istemi yönünden karar verilmesine yer olmadığına şeklinde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 12.10.2011, E. 2010/14327, K. 2011/15555)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.