Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Mal Rejiminde Sulh Hukuk Mahkemesinin Görevi

Sulh Hukuk Mahkemelerine Özgü Görevler

Taşınır ve taşınmaz mal ve hakların paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ait davalar ile TMK nun 650 Ve 658. maddelerinde yazılı miras paylaşımında değerlendirme görevleri münhasıran Sulh Hukuk Mahkemelerine ait bulunmaktadır. 01.10.2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan 12.0/1.2011 tarih ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 4. maddesiyle de Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin bu husustaki görevleri yinelenmiştir.

Bu bakımdan eşler arasındaki mal rejimleriyle ilgili olmasına karşın; “Davacının ölen eşiyle birlikte yaşadıkları konutun kendisine özgülenmesi talebi TMK nun 652. maddesine dayanmakta olup, özgüleme görevi mirasın paylaşımında görevli olan Sulh Hukuk Mahkemesine aittir.” Bu husus HMK nun 383. maddesiyle de “Çekişmesiz Yargı” işi olarak yine Sulh Hukuk Mahkemelerine bırakılmıştır.

Keza, yine eşlere ait müşterek malların üzerindeki paydaşlığın giderilmesi davalarında da Sulh Hukuk Mahkemelerinin görevli olacağı kuşkusuzdur.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 25 Mayıs 2020 08:29

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.