Mal Rejiminde Sulh Hukuk Mahkemesinin Görevi

May 13, 2019 | Uygulama

Sulh Hukuk Mahkemelerine Özgü Görevler

Taşınır ve taşınmaz mal ve hakların paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ait davalar ile TMK nun 650 Ve 658. maddelerinde yazılı miras paylaşımında değerlendirme görevleri münhasıran Sulh Hukuk Mahkemelerine ait bulunmaktadır. 01.10.2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan 12.0/1.2011 tarih ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 4. maddesiyle de Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin bu husustaki görevleri yinelenmiştir.

Bu bakımdan eşler arasındaki mal rejimleriyle ilgili olmasına karşın; “Davacının ölen eşiyle birlikte yaşadıkları konutun kendisine özgülenmesi talebi TMK nun 652. maddesine dayanmakta olup, özgüleme görevi mirasın paylaşımında görevli olan Sulh Hukuk Mahkemesine aittir.” Bu husus HMK nun 383. maddesiyle de “Çekişmesiz Yargı” işi olarak yine Sulh Hukuk Mahkemelerine bırakılmıştır.

Keza, yine eşlere ait müşterek malların üzerindeki paydaşlığın giderilmesi davalarında da Sulh Hukuk Mahkemelerinin görevli olacağı kuşkusuzdur.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.