Mal Rejiminde Asliye Hukuk Mahkemesinin Görevi

May 13, 2019 | Uygulama

Mal Rejiminde Asliye Hukuk Mahkemelerine Özgü Görevler

Eşler arasındaki mal rejimi uyuşmazlıklarında genel mahkemelerin görevli olduğu istisnai konular arasında özel olarak Asliye Hukuk Mahkemelerine verilmiş bazı vazifeler de bulunmaktadır.

Bu istisnai durumun en belirgin uygulaması, henüz Aile Mahkemelerinin kurulamadığı yerlerdeki Asliye Hukuk Mahkemelerinin, aile hukukuyla görevli kılınmış olmalarında görülmektedir. Nitekim, Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanununun 2. maddesinde: “Aile mahkemesi kurulamayan yerlerde bu kanun kapsamına giren dava ve işlerde Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenen Asliye Hukuk Mahkemelerince bakılır” kuralı bu husustaki düzenlemeyi sağlamaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki; Asliye Hukuk Mahkemelerinin bu görevlendirilmeleri onlara Aile Mahkemelerinin görev alanına giren işlerin devri anlamına gelmemekte ve fakat Asliye Hukuk Mahkemelerinin, Aile Mahkemesi görevini yüklenmesi durumunu oluşturmaktadır. Zaten onun içindir ki: bir yerde Aile Mahkemesinin kurulamamış olması sebebiyle mezkur işlere bakmak durumunda kalan Asliye Hukuk Mahkemelerinin, “Aile Mahkemesi Sıfatıyla Görevli Asliye Hukuk Mahkemesi” unvanını kullanmaları gerekir. İşte bu nedenle; Aile Mahkemesi Sıfatıyla Görevli Asliye Hukuk Mahkemelerinin bakmakta oldukları bu kabil davalarda görevli olan esas mahkeme yine Aile Mahkemesidir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank