Mal Rejiminde Aile Mahkemesinin Görevi

Mal Rejiminde Aile Mahkemelerinin Görevleri

Eşler arasındaki mal rejimi konusunda asli olarak görevli olan yargı mercileri Aile Mahkemeleridir.

Örneğin: Eşlere ait mallardan herhangi birinin kişisel mal olup olmadığı ; Kişisel bir malın malikine iadesinin gerekip gerekmeyeceği ; EMKR’nde katkı payına ilişkin davalar’ ; Mal rejimlerinin tasfiyesine ilişkin bulunan davalar; Mal rejimi sözleşmesindeki imzanın hile ile alındığına dair davalar; Mal rejimindeki eşyaların kime ait olduğu hususundaki uyuşmazlıklar” TMK nun 194. maddesinde düzenlenen Aile Konutuyla ilgili uyuşmazlıklara dair davalar; Bir konutunu aile konutu olup olmadığı hususundaki uyuşmazlıklar”; Aile Konutunun diğer eşin rızası olmadan devredilmiş bulunması sebebiyle açılan iptal davaları”; Aile Başkanının sorumluluğuna ilişkin uyuşmazlıklar”; Aile mahkemelerinin görevleri arasında bulunmaktadır.

Bu arada, eşler arasındaki mal rejimi konusunda önemli bir yeri bulunan Olağanüstü Mal Rejime geçişle ilgili görevler de Aile Mahkemesi’ne ait bulunmaktadır.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.