Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Mal Rejiminde Aile Mahkemesinin Görevi

Mal Rejiminde Aile Mahkemelerinin Görevleri

Eşler arasındaki mal rejimi konusunda asli olarak görevli olan yargı mercileri Aile Mahkemeleridir.

Örneğin: Eşlere ait mallardan herhangi birinin kişisel mal olup olmadığı; Kişisel bir malın malikine iadesinin gerekip gerekmeyeceği ; EMKR’nde katkı payına ilişkin davalar’ ; Mal rejimlerinin tasfiyesine ilişkin bulunan davalar; Mal rejimi sözleşmesindeki imzanın hile ile alındığına dair davalar; Mal rejimindeki eşyaların kime ait olduğu hususundaki uyuşmazlıklar” TMK nun 194. maddesinde düzenlenen Aile Konutuyla ilgili uyuşmazlıklara dair davalar; Bir konutunu aile konutu olup olmadığı hususundaki uyuşmazlıklar”; Aile Konutunun diğer eşin rızası olmadan devredilmiş bulunması sebebiyle açılan iptal davaları”; Aile Başkanının sorumluluğuna ilişkin uyuşmazlıklar”; Aile mahkemelerinin görevleri arasında bulunmaktadır.

Bu arada, eşler arasındaki mal rejimi konusunda önemli bir yeri bulunan Olağanüstü Mal Rejime geçişle ilgili görevler de Aile Mahkemesi’ne ait bulunmaktadır.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 24 Mayıs 2020 10:26

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.