Mal Rejiminde Aile Mahkemesinin Görevi

May 13, 2019 | Uygulama

Mal Rejiminde Aile Mahkemelerinin Görevleri

Eşler arasındaki mal rejimi konusunda asli olarak görevli olan yargı mercileri Aile Mahkemeleridir.

Örneğin: Eşlere ait mallardan herhangi birinin kişisel mal olup olmadığı; Kişisel bir malın malikine iadesinin gerekip gerekmeyeceği ; EMKR’nde katkı payına ilişkin davalar’ ; Mal rejimlerinin tasfiyesine ilişkin bulunan davalar; Mal rejimi sözleşmesindeki imzanın hile ile alındığına dair davalar; Mal rejimindeki eşyaların kime ait olduğu hususundaki uyuşmazlıklar” TMK nun 194. maddesinde düzenlenen Aile Konutuyla ilgili uyuşmazlıklara dair davalar; Bir konutunu aile konutu olup olmadığı hususundaki uyuşmazlıklar”; Aile Konutunun diğer eşin rızası olmadan devredilmiş bulunması sebebiyle açılan iptal davaları”; Aile Başkanının sorumluluğuna ilişkin uyuşmazlıklar”; Aile mahkemelerinin görevleri arasında bulunmaktadır.

Bu arada, eşler arasındaki mal rejimi konusunda önemli bir yeri bulunan Olağanüstü Mal Rejime geçişle ilgili görevler de Aile Mahkemesi’ne ait bulunmaktadır.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.