Mal Paylaşımı Sözleşmesinin Evlendirme Memuruna Bildirilmesi

TMK nun 205. maddesinde: “Taraflar evlenme başvurusu sırasında hangi mal rejimini seçtiklerini yazılı olarak da bildirebilirler” denilerek, bu hususta eşlere başka bir olanak daha tanımıştır. Ancak eşlere tanınan bu olanağın, yalnızca evlenmeleri sırasında memurluğa yazılı olarak hangi mal rejimini seçtiklerini bildirmekten ibaret bulunduğunun unutulmaması gerekir. Eşlerin evlendikten sonra artık evlendirme memuruna mal rejimi seçimi konusunda herhangi bir başvuruda bulunmaları mümkün olmadığı gibi: bu başvuru sırasında, kabul ettiklerin ve yazılı olarak beyan eyledikleri mal rejimiyle ilgili olarak herhangi bir ek sözleşme ya da Ayrıntı Sözleşmesi bildiriminde bulunmaları da mümkün olamayacaktır . Evlendirme memurunun bu konudaki görevi; kendisine yazılı olarak bildirilmesi ve yalnızca hangi mal rejimini seçtiklerini mübeyyin olmaktan ibaret bulunması gereken belgeyi alarak kayda geçirmekten ibarettir. Evlendirme memurunun; taraflara seçim hakkına sahip olduklarını hatırlatma, mal rejimlerinin ne olduğunu anlatma ve aralarındaki farkları açıklama, tarafları bu konuda uyarma gibi görev ve yetkileri de bulunmamaktadır.”

Bu bakımdan eşlerin, evlendirme memuruna yaptıkları yazılı beyanlarında. kabul ettikleri mal rejiminin başlangıç tarihini ayrıca bildirmelerine gerek olmadığı gibi, yapılacak böyle bir bildirimin hukuksal değerinin de olmayacağı söylenebilir. Eşlerin, evlendirme memuruna yaptıkları yazılı beyanla, seçmiş oldukları mal rejiminin başlangıç tarihi; yukarıda açıklanan kurallar gereğince, ancak evlenme tarihi olabilir. Öyleyse bu yolla kabul edilen EMKR nin başlangıç tarihi de; tartışmasız olarak, evlenme tarihi olabilecektir.

Boşanma Avukatı Av. Saim İncekaş, Adana

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.