Mal Paylaşımı Davasında Zamanaşımı Nedeniyle Davanın Reddi

Ara 3, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Bu yazımızda zamanaşımının eşler arasında görülen mal paylaşımı(tasfiyesi) davasında ne derece önemli olduğunu izah edeceğiz. Zamanaşımı süresinden sonra açılan dava nedeniyle 2011 yılının parasıyla davacı taraf 60.000 TL zarara uğraşmıştır ve bunun telafisi hukuken mümkün değildir.

Bu durumu açıklayan Yargıtay kararı şu şekildedir:

“…Davacı daha önce açtığı davada alacağın sadece bir bölümünü dava etmiş ve fazlaya ilişkin haklarını saklı tutmuştur. Böyle bir durumda zamanaşımı, alacağın ancak dava edilen bölümü hakkında kesilmiş olur. Kısmi davaya konu olmayan diğer bir ifade ile dava dışı kalan alacak bölümü için zamanaşımı işlemeye devam eder.

Taraflar arasında görülen boşanma davasının kesinleştiği 26.02.2008 tarihinden eldeki davanın açıldığı 24.02.2010 tarihine kadar TMK’nun 178.maddesinde düzenlenen 1 yıllık zamanaşımı süresi geçmiş bulunduğuna ve davalı taraf süresi içerisinde zamanaşımı definde bulunduğuna göre; dava konusu taşınmaz nedeniyle istenilen alacak açısından zamanaşımı süresinin dolduğu dikkate alınarak davanın reddine karar verilmesi gerekirken zamanaşımı defi bakımından bir değerlendirme yapılmadan işin esası ile ilgili yazılı şekilde hüküm kurulmuş olmasında isabet bulunmamaktadır.” (Y8HD, 27.12.2011, E. 2011/3601, K. 2011/7758.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.