Mal Paylaşımı Davasında Paranın Elden Eve Yatırıldığı Nasıl İspatlanır?

Kas 29, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Diyelim ki evlilik içerisinde elinize bir miktar para geçti ve bu parayı aile konutu alırken kullandınız. Bu parayı evi alacağınız kişiye elden vermiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda bu paranın evin alımında kullanıldığını nasıl ispatlayacaksınız? Yazımızın devamında Av. Saim İNCEKAŞ tarafından sorunuza cevap bulacaksınız.

“…31.712,47 TL kıdem tazminatı ödenmiştir. Bu ödemeden 7 gün sonra tasfiyeye konu dava konusu 550 ada 30 parseldeki 3 nolu bağımsız bölüm satın alınarak davalı adına tescil edilmiştir. Davalının kıdem tazminatını başka şekilde değerlendirdiği veya harcadığı iddia edilip ispatlanamadığından hayatın olağan akışına göre söz konusu bağımsız bölümün alımında kullanıldığının kabulü gerekir…” (Y8HD, 01.04.2015, E. 2013/22773, K. 2015/7351)

Anlaşılacağı üzere “hayatın olağan akışı” çerçevesinde toplu bir paranın başka bir yere harcanmadığı ispatlanırsa bu paranın yine o dönemde alınan taşınmaza yatırıldığı kabul edilir. Mal paylaşımı davası özellikle uzun yaşlı evliliklerde komplike hale gelebilmektedir. Mal paylaşımı davalarında dava konusu genellikle yüksek miktarlıdır. Bu nedenle ispat açısından davadaki en küçük detay dahi davanın sonucunu etkileyebilir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.