Mahkemenin Görevsizlik Kararı Sonrası Ne Yapılmalıdır?

May 18, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Mahkemenin Görevsizlik Kararı Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Görev, bir davaya aynı yargı kolundaki mahkemelerden hangisi tarafından bakılacağını ifade eder. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 1. maddesinde ifade edildiği üzere, mahkemelerin görevi ancak kanunla belirlenir ve göreve ilişkin kurallar kamu düzenindendir.

Ayrıca mahkemenin görevli olması da dava şartlarındandır (HMK. m. 114). Dolayısıyla, mahkeme yargılamanın her aşamasında görevli olup olmadığını inceleyebileceği gibi, taraflar da görev itirazında bulunabilirler.

Mahkeme kendiliğinden ya da itiraz üzerine yapacağı inceleme sonucunda görevsizlik karan verirse, görevli mahkemeyi belirtir ve dava dosyasının görevli mahkemeye gönderilmesine karar verir. Böylece mahkeme görevsizlik karan ile birlikte davadan elini çeker. Bu bakımdan görevsizlik karan veren mahkeme, kararında dava dosyasının görevli mahkemeye gönderilmesine karar vermekle yetinir, ayrıca dava dosyasını kendiliğinden görevli mahkemeye gönderemez.

Dava dosyasının görevli mahkemeye gönderilmesi ve davaya bu mahkemede devam edilebilmesi için taraflardan birisinin iki hafta içerisinde, görevsizlik kararı veren mahkemeye başvurması gerekir.

Bu konuda HMK m. 20’de yer alan düzenlemeye göre, görevsizlik karan verilmesi hâlinde, taraflardan birinin, bu karar verildiği anda kesin ise bu tarihten, süresi içinde kanun yoluna başvurulmayarak kesinleşmiş ise kararın kesinleştiği tarihten; kanun yoluna başvurulmuşsa bu başvurunun reddi kararının tebliğ tarihinden itibaren iki hafta içinde kararı veren mahkemeye başvurarak, dava dosyasının görevli ya da yetkili mahkemeye gönderilmesini talep etmesi gerekir.

Aksi takdirde, bu mahkemece davanın açılmamış sayılmasına karar verilir. Ayrıca, dosya kendisine gönderilen mahkeme, kendiliğinden taraflara davetiye gönderir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.