Mahkeme Kararı İle Yaş Büyültmenin Emekliliğe Etkisi

Tem 16, 2019 | Vasi-Kişiler Hukuku Avukatlığı

Yaş Büyütme Emekliliği Etkiler Mi?

Açılmış olan bir davada; davacı, mahkeme ilamıyla düzeltilmesine karar verilen doğum tarihi esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanmasına, buna aykırı olan Kurum işlemlerinin iptal edilmesine karar verilmesi gerektiğinin tespitini istemektedir. 5434 sayılı yasa yaş düzeltmesi için 18 yaş sınırını getirmiştir. Yaş düzeltmeleri 18 yaş doldurmadan yapılmışsa geçerli sayılacak, sonraki düzeltmeler sigortalılık süresi açısından dikkate alınmayacaktır.

506 sayılı Sosyal Sigortalar Yasası ile 1479 sayılı Bağ-Kur Yasası yaşlılık aylığının bağlanmasında; sigortalının ilk defa çalışmaya başladığı tarihteki yaşını esas almış ve buna göre ilk defa çalışmaya başlama tarihinden sonraki yaş tashihleri dikkate alınmamaktadır. Yasalarda yer alan ve ilk defa çalışmaya başlamakla oluşmuş olan statükonun sürekliliğini sağlamayı, kurumsal planlama ve aktüeryal dengelerin oluşturulmasını amaçlayan özel hükümler karşısında, ilk defa çalışmaya başlandıktan sonra verilmiş yaş düzeltme(yaş büyültme) kararları sigorta kollarında dikkate alınmamaktadır.(1)

Avukat Saim İNCEKAŞ


Kaynak:

  1. Esas : 2005/10-185, Karar : 2005/201,Tarih : 23.03.2005

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yaş Büyütme Emekliliği Etkiler Mii

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.