Mahkeme Dışında Alınan Bilirkişi Raporu Hükme Esas Alınır Mı?

Ara 13, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Mahkeme dışında alınan raporların hüküm kurulurken dikkate alınma olanağı yoktur. Mahkeme dışı raporun hükme esas alınamayacağını Yargıtay da şu şekilde ifade etmiştir:

“…Dava dilekçesinde açıkça 7 ve 8 nolu konutlar ile 9 ve 19 numaralı dükkanlar dava konusu edildiğine, bozma ilamında açıklandığı şekilde dava konusu dairelerin 1.1.2002 ve karar tarihindeki çıplak sürüm değerleri dikkate alındığına, tasfiye değerindeki çıplak sürüm değerinden 1.1.2002 tarihindeki değer çıkarılarak dönem içinde elde edilen gelir bulunduğuna, bu gelir bulunurken davalı lehine istinat duvarının maliyeti ve 36.600,49 TL gider göz önünde bulundurulduğuna, önceki raporlar ile aradaki farklılık ve tespit edilen değerlerin serbest piyasaya göre belirlenmiş sürüm değerleri olduğu, sonuçta bulunan miktarın da net kara tekabül ettiği de hükme esas alınan raporda gerekçeleri ile açıklandığına, mahkeme dışında alınan raporların hüküm kurulurken dikkate alınma imkanı bulunmadığına göre mahkemece 18.3.2011 tarihli bilirkişi raporuna itibar edilerek yazılı şekilde hüküm kurulmuş olmasında usul ve yasaya aykırılık görülmemiştir.” (Y8HD, 27.12.2011, E. 2011/6355, K. 2011/7728)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.