Anasayfa » MAKALELER » Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nedir Nasıl Açılır?

Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nedir Nasıl Açılır?

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI NEDİR NASIL AÇILIR?

Maddi ve manevi tazminat bilerek, bilmeyerek – ihmal veya tedbirsizlik sonucu haksız yere yapılan eylemlerin sonucunda ortaya çıkan zararın giderilmesini amaçlar. 

Maddi Tazminat: Kusurlu ve hukuka aykırı bir davranış sonucu kişinin maddi anlamda oluşan zararını talep ettiği bir dava türüdür.

Manevi Tazminat : Kişinin yine bir başka kişi veya kurum tarafından uğramış olduğu manevi üzüntünün, acı ve ıstırabın maddi olarak talep edildiği bir dava türüdür.

TAZMİNAT ÇEŞİTLERİ

Tazminat çeşitleri şu şekildedir:  kıdem tazminatı, trafik Kazası nedeniyle meydana gelen tazminatlar, Kişiye karşı işlenen bir suç nedeniyle meydana gelen tazminatlar, Ihbar tazminatı, Sigorta şirketlerinin sorumlu olduğu tazminatlar, Medeni Kanunu’ndan kaynaklanan tazminatlar, Evlilik tazminatı hesaplama, Iş ve sosyal güvenlik hukuku çerçevesinde meydana gelen tazminatlar, Hakaret ve küfür sonucu ortaya çıkan manevi tazminat.

TAZMİNAT DAVASI AÇMAK İSTİYORUM , NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR?

Tazminat davası açma nedenlerinizi avukatınız ile görüşerek doğru yolu izlemeniz gerekmektedir. Tazminat davaları çok çeşitli nedenlerle açılabilmektedir. Hayattan örnek vermek gerekirse uygulamada karşılaşılan tazminat davaları şu şekildedir :

 1. İşçi-işveren tazminat davaları = İşçi ve patronu arasında ortaya çıkan uyuşmazlıklar nedeni ile
 2. Yaralanma, kaza, özetle ceza davaları sonucunda açılan tazminat davaları
 3. Fikri – sinai davalar sonucu açılan tazminat davaları = Bilginin izinsiz paylışması, çalınması
 4. Araç, taşıma, lojistik sektöründe yer alan tazminat davaları

TAZMİNAT DAVASINI HANGİ MAHKEMEDE AÇMALIYIM?

Tazminat davaları nedenlerine bağlı olarak çeşitli farklı mahkemelerde açılabilir. Ceza mahkemesi, asliye mahkemesi gibi örnekler başta olmak üzere tazminat davasının hangi mahkemede açılacağının belirlenmesi için hukuki ilişkinin temelinin bilinmesi gerekir.

TAZMİNAT DAVASI SÜRESİ

Tazminat davası birçok aşamadan oluşmaktadır.Bu nedenle iyi bir avukat davayı en hızlı şekilde sonuçlandıracak ve deneyimi sayesinde aklınıza dahi gelmeyen çeşitli zarar kalemlerinizi/tutarlarınızı sizin lehinize karşı taraftan alacaktır.Sizin için bu konuda avukatlık hizmeti sağlamamızı ister iseniz veyahut kafanıza takılan herhangi bir soru için İLETİŞİM üzerinden telefon, mail veya sitemizden İLETİŞİM kısmında yer alan formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.Tazminat davasında yer alan bazı muhakeme süreçlerinden bahsetmek gerekir ise :

 • Taraf iddialarının uygun bir dil ve hukuki terminoloji ve usul çerçevesinde ileri sürülmesi
 • Tanıkların Dinlenmesi, tanıklara çapraz sorular sorulması, tanık beyanlarının lehinize sonuçlandırma çalışmaları
 • Maluliyet/sakatlık/yoksunluk oranı tespiti ( En önemli süreçlerden birisidir, tazminat miktarı bu oran üzerinden hesaplanmaktadır, bilirkişi raporlarına yapılacak itiraz ve beyanlar büyük önem taşır)
 • Kusur Tespiti( Bir başka önemli noktadır, kusur oranı tazminat miktarınızın ana alacak kalemlerinden birisidir.)
 • Maddi ve manevi zararın hayatın olağan akışı çerçevesinde hesaplanması

Tüm bu süreç çerçevesinde iyi bir avukat ile temsil ediliyor iseniz bu süreç 1-2 yıl arasında sonuçlanacaktır.Uygulamada deneyim çok önemlidir, uygulamada 10 yıla kadar süren sürüncemede kalmış tazminat davaları sık sık görülmekte, vatandaşlar haklarını geç almakta dolayısı ile geç gelen adelet, adelet değildir isyanında bulunmaktadır.

Tazminat Davası Lehime Sonuçlandıktan Sonra Ne Yapılır?

Tazminat davasının lehine sonuçlanması durumunda söz konusu mahkeme kararı derhal icra dairelerinde takip yoluna koyulur. Mahkemece kesinleşmiş tazminat kararınız doğrultusunda hakkettiğiniz miktarı tahsil edebilmek için mutlaka bir avukat aracılığı ile ( genellikle tazminat davasında avukatınız olan şahıs icra işlemlerini gerçekleştirir ) icra yoluna başvurularak tahsil edilmelidir.

Tazminat Hesaplama

Tazminat hesaplaması meydana gelen olayın nitelikleri araştırılarak yapılmaktadır. Tazminat hesaplama için elindeki tüm veriler kullanılarak bir bilirkişi raporu çerçevesinde aktüel rapor hazırlanır. Mahkemece Bilirkişi raporunda hazırlanmış olan tazminat miktarının kabul edip edilmemesi önemlidir. Bilirkişi raporuna karşı itiraz yapma hakkı saklıdır. Çoğu zaman mahkemelerde bilirkişi raporuna karşı defalarca ifade edilmektedir. Tazminatın hesaplanması için bu sürece bir avukat ile yönetmeniz önem taşır.

Av. Saim İNCEKAŞ

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

 1. Filiz dedi ki:

  Avukatım patronum karşı tarafla bır olup 2012 den bugüne sahte belgelerle davami mahvettıler oyun oynandı ben ve dıger dava arkadaşımı bütün delıller elımde kanıtlarım elımde her turlu enyuksek maddı manevı bütün haklarımı kesin alacağım bır dava cok acı ama dolandırıldım sahte evraklar sahte gerekcelı kararlar sahte makbuzlar sahte imzalar başka hakım başka avukat başka katıp başka icra memur isimlerı ne kadar maddı manevı talep etmelıyım cok büyük bır oyunu bozdum bırcok vekılını böyle kandırmiş tır cok emınım avukatım ınanırmısımız akraba neredeyse annesı bızım köylü dava degerı cok yüksek Nasıl adımlar atmalıyım böyle avukat mi olur

 2. Hulya dedi ki:

  Mrb ıyi günler 9 ay önce bir market devir aldık fakat marketi devir aldıktan sonra eski sahipleriyle kavga çıktı öyle ki adam yaralama tehtidlere kadar iş büyüdü marketimde büyük zarar ettim hala da ediyorum benim sormak istediğim soru şu ben marketimi kapatmadan veya başka birine devir ettikten sonra tazminat davası aça bilir miyim ??? eğer yasal olarak bisey yapmazsam iş daha çok büyüyecek ve adam öldürmeye kadar gide bilir şuan aracılar sayesinde ortalık sakin yardımcı olur sanız çok mutlu olurum tsk ıyi günler dilerim …

 3. Hulya dedi ki:

  Mrb ıyi günler 9 ay önce bir market devir aldık fakat marketi devir aldıktan sonra eski sahipleriyle kavga çıktı öyle ki adam yaralama tehtidlere kadar iş büyüdü marketimde büyük zarar ettim hala da ediyorum benim sormak istediğim soru şu ben marketimi kapatmadan veya başka birine devir ettikten sonra tazminat davası aça bilir miyim ??? eğer yasal olarak bisey yapmazsam iş daha çok büyüyecek ve adam öldürmeye kadar gide bilir

 4. Hasan dedi ki:

  Merabalar ben bilgi almak amaçlı size bir sorum olacaktı şimdi migrostan alışveriş yaptim cüzi bi miktardan kartımdan parayı çektiler sonra vermedi diyip tekrar çektiler ama bakiye yetersiz dedi son param çekildi yani ve bana çekmedik dediler bende mecburen kız arkadaşımın kartından çektim ama paramı cektiklerinide soyledim 2 aydır bana geri dönüs yapacaz diyorlar ve donmuyorlar en son twitter den resmi sayfasına twit ve geri dönüş oldu ama bu seferde magazaya yonlendirdiler onlarda paranizi cekmedik ziraat bankasını arayın dedi bankayı arıyorum onlar çekmişler bizden sıkıntı yok diyorlar provizyon numarası bile verdiler şimdı ben bu cüzi miktar için migrosa maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim bunun için bilgi alacaktım

 5. ziya dedi ki:

  mrb biz bir adi ortaklıkla fırın açtık ancak ben 9 ay sonra ayrıldım.benden 1 ay sonra eski ortaklar esnaf kefaret kredisi çekmiş ve ödememiş tarafıma icra geldi bankaya gittigimde çıkış belgem istendi bende getirdim gerekeni yapıcakları söylendi ama icraya devam edildi. menfi tespit davası açtım ve kazandım banka temyiz etti yaklaşık 3 sene sürdü bankada blokeler arabamın bağlanması çok uğraştım.kredi diger ortaklardan tahsil edildi
  şimdi ben yargıtay sonucunu beklemeden maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim . bunu ortalama masrafı ne olur ne kadar açmam gerekir kazanma oranın nedir . teşekkürler

 6. Bilal dedi ki:

  Birisi önümü kesip beni darp etti polise şikayetçi oldum 15 yıldır uzak gözlüğü kullanıyorum olayda gozluklerim kırıldı polis raporlarında var mahkemede haklı çıkarsam maddi tazminat davası açsam nekadar alirim

 7. İlyas dedi ki:

  Mrh benim bir sorum olacak ben 3 hafta önce patron ile tartışıp işten çıktım 6 yıldır çalıştığım firma arabuluculuk ile anlaşmaya varamadım patron tazminat vermem dedi mahkeme ye intikal edeceğim ama ne kadar masraf çıkar bana maddi olarak teşekkür ederim.

 8. Onur dedi ki:

  Merhabalar ben android uygulama üzerinden 3 senedir oyun oynuyorum.Ve biraz da para yatırmıştım.Haksız olarak yapmadığım fiili bir şeyden hesabımı kapattılar.Türkiye de şubeleri olduğunu da öğrendim.Ödediğim tutarlar ve iftiraya maruz kaldığım , emeklerim için maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyorum.Nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımcı olur musunuz ?

 9. Hasan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin 2016 yılında kredili araç aldık kredi işlemleri sürerken biz aracın parasını peşin olarak ödedik firma çalışanı kediye imzalanan evrakların çöp olduğunu söyledi bizde arkasına düşmedik aradan 15 gün sonra noterden satış üzerine bilgimiz olmadan beyan değişikliği yapılmış satış bedeli değiştirilmiş onbeş gün sonra araca rehin biniyor rehinsiz araç banka tarafından rehinli oluyor mahkemeye başvurduk ıkı yıl süren mahkemeyi kaybettik ne yapmalıyız ve üstüne üstelik biz bu aracı iki yıldırda ödüyoruz

 10. Güller davulcu dedi ki:

  İyi günler , erkek kardesim i cocugun birisi abisini çağırıp dövdürrmüş , kardeşim iki haftadır yüzüstü yatıyor ne oturtabiliyor ne düzgün yürüyebiliyor . 10 dikişi var makatının hemen yan tarafında , ve dikişleri patladı . İyileşmesi çok uzun sürer diyorlar . Psikolojik olarak ailecek bizi çok kötü etkiledi . Erkek kardeşi min onurunu gururunu maddi manevi her yönden olumsuz etkiledi .birde sağda solda gidip dövdüm diye gülerek anlatıyor piç kurusu . Doktordan darp raporumuz var şahitler var .. dava açtık . Ne kadar sürede sonuçlanır ? Ve dava sonuçlanınca mı tazminat davası açılıyor ? Süreç nasıl bilgilendirirseniz şimdiden çok teşekkür ederim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Soru Sor
Danışma Formu
WhatsApp
Telefon Görüşmesi