LTD Şirket Ortağının Vergi Sorumluluğu Bulunur Mu?

Haz 26, 2020 | Şirketler Hukuku Avukatlığı

OLAY: Merhaba, müvekkilim %30 hisseli olmak üzere bir şirkete ortak olmuştur. 2010-2012 yılları arasında ortaklığı devam etmiş 2012 yılı sonunda hissesini devretmiştir. Ancak vergi dairesi tarafından 2010-2012 yılları için 210.000 TL KDV ve gelir vergisi tahakkuk ettirilmiş ve borç olarak müvekkilime çıkarılmıştır. 

1-) Müvekkilim hissesi oranında yani %30 oranında sorumlu olabilir mi bu vergi tutarından?

Sayın meslektaşım, bu olayı 6183 çerçevesinden ele alırsanız berrak bir görüş elde edeceksinizdir. Öyle ki; 6183 Amme Alacakları Tahsili Usulü Hk. Kanun 35. madde:

“Limited şirket ortakları, şirketten tahsil imkanı bulunmayan amme alacağından, sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olurlar ve bu kanun hükmü gereğince takibe tabi tutulurlar”.

Bu düzenlemeye göre, limited şirket ortakları, şirkete koydukları veya koymayı taahhüt ettikleri “sermaye tutarı” ile sınırlı olarak değil, koydukları ya da koymayı taahhüt ettikleri “sermaye payı oranı”nda tüm kamu borçlarından sorumlu tutulmuştur. Bu yeni düzenleme ile kamu idaresi, tutarı ne olura olsun, alacağının tamamını ortakların şahsi malvarlığından, sermaye payları oranında tahsil edebilmektedir.”

  • Müvekkiliniz ile birlikte hisse payını devrettiği kişi/kişiler de müteselsil sorumludur.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.