KYK Bursu Üzerindeki Banka Blokesinin Kaldırılması Talebi

Şub 23, 2019 | DİLEKÇELER, İcra Hukuku

ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

TALEPTE BULUNAN: 

 

TALEP KONUSU: KYK tarafından ödenen kredi- burs hesabımda bulunan blokenin kaldırılması talebimden ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR:

Kurumunuzca tarafıma Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen kredi-burs banka hesabım üzerine ….Ziraat Bankası Şubesince bloke konulmuştur. Hesabımın bloke edilmesi sebebiyle eğitim ve öğretim hayatım sekteye uğramakta ve eğitimime devam edememekteyim.

5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanunun 4. Maddesi gereği Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen burs-kredi haczedilemez. Söz konusu kredi-burs ve nakdi yardımların alınması engellenemez. KYK kredi-bursuna bloke veya haciz konulamaz.

Malî muafiyet ve haciz

MADDE 4. – Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilecek burs-kredi taahhüt senetlerinin noterde tanzim ve tasdik edilmesine ilişkin iş ve işlemler; vergi, resim ve harca tâbi değildir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen burs-kredi ve nakdî yardımlar haczedilemez.

Bankanız …Şubesi ilgili mevzuata aykırı olarak öğrenim kredisi hesabıma bloke koymuştur. Bu blokeden dolayı eğitimim için tarafıma devlet tarafından verilen kredi-bursu kullanamamaktayım. Böylece eğitimim şu an aksamış bulunmaktadır. Kurumunuz ….şubesince yapılan bloke işleminin hiçbir yasal dayanağı yoktur. Yapılan bloke işleminin ivedi olarak kaldırılması gerekmektedir. Hesabım üzerinde bulunan blokenin kaldırılmasını için defaaeten şubeye başvuru yaptığım halde öğrenci kredi-burs hesabım üzerindeki bloke kaldırılmamıştır. Bu nedenle ….Şubesindeki öğrenci burs-kredi hesabımdaki blokenin bir an önce kaldırılarak kredi-bursumun tarafıma ödenmesini talep ediyorum. Aksi halinde hukuka aykırı işleminiz nedeniyle her türlü yasal yollara başvuracağımı bildirmek isterim.

Ayrıca iş bu dilekçeme karşı blokenin kaldırıldığına dair Bilgi Edinme Kanunu gereğince yazılı olarak bilgi verilmesini talep ediyorum.

Yukarıda açıklanan nedenlerle hesabım üzerinde bulunan blokenin kaldırılmasını talep ediyorum.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.