Küçük Çocuğun Yaş Tashihi Dava Dilekçesi

Nis 16, 2020 | Vasi-Kişiler Hukuku Avukatlığı

Küçük Çocuğun Yaş Tashihi Dava Dilekçesi Örneği

X NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

 

İSTEMDE BULUNAN(KÜÇÜKLER):

İSTEMDE BULULNAN ADINA VELAYETEN:

VEKİLİ:

MADDİ İLGİLİ: X Nüfus Müdürlüğü

KONU: Yaş Tashihine İlişkindir.

AÇIKLAMALAR:

1-) Müvekkilimiz, nüfus kaydında 01.5.2005 doğumlu olarak kayıtlıdır.Müvekkilimizin doğumu ailesinin bilgisi doğrultusunda  01.03.2002 olup nüfus kaydındaki doğum tarihi gerçeği yansıtmamaktadır.Doğumunun evde olması nedeni ile buna ilişkin doğum raporu mevcut değildir.

2-)Müvekkilemiz husus babasına sorulduğunda kaydın yanlış yazılmış olduğunu bilmediğini ve farkettiğinde nüfusa gittiğinde dava açması gerektiği kendisine söylenmiştir.

3-) Müvekkilimiz hakkında düzenlenecek sağlık raporu ve fiziki teşhiste de belirttiğimiz husus açığa çavuşacaktır. Ayrıca yüce mahkemenin tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan aldıracağı raporla da gerçek ortaya çıkacaktır.Bu hususta tanıklarımız da hazır edilecektir.

4-) Tüm bu gelişmeler ışığında, ilgili belge, tutanak ve rapor örnekleri dilekçemiz ekinde sunulmuş olup, tanık listesinde isimleri yer alan ilgililer tarafından , mahkemenizce uygun görülmesi halinde, duruma ilişkin izahat verilecektir.

5-) Müvekkilimiz ve ailesinin mevsimlik tarım işçisi olması nedeniyle tensiple rapor aldırılmasını ve müvekkilimizin açıklanan sebepler uyarınca doğum tarihinin 01.03.2002  olarak değiştirilmesi  nüfus kayıtlarının düzeltilmesi için mahkemenize başvurulması zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: 5490 S. K. m. 35, 36, 4721 S. K. m. 30, 42, 6100 S. K. 382-388, Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik m. 60, 64.

HUKUKİ DELİLLER: Aile nüfus kaydı örneği, sağlık kurulu raporu, Tanık anlatımları , yemin , bilirkişi , vs. deliller,

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıkladığımız nedenlerle müvekkilimizin doğum tarihinin 01.03.2002 olarak tespitine ve nüfus kayıtlarının bu şekilde  düzeltilmesine karar verilmesini, müvekkilimiz Cemile Bozkurt adına saygıyla talep ederiz. tarih

EKLER:

-Tanıkların isimleri ve adresleri ile tanıklık edecekleri konuları gösterir tanık listesi,

Onaylı vekaletname örneği.

İstem Sahibi Vekili

Av.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.