Küçüğün mutad meskene iade talebinin reddine karar verebilmek için çocuğu fiziki veya psikolojik bir tehlikeye maruz bırakabilecek ciddi bir riskin varlığı kanıtlanmış olmalıdır- Yargıtay Kararı

Nis 30, 2020 | Çocuğun Mutad Meskene İadesi

Küçüğün mutad meskene iade talebinin reddine karar verebilmek için çocuğu fiziki veya psikolojik bir tehlikeye maruz bırakabilecek ciddi bir riskin varlığı kanıtlanmış olmalıdır

İade talebine konu çocuklardan Türkiye Cumhuriyeti Nüfiıs siciline kayıtlı olmayan 22.11.2003 doğumlu Muhammed Mehdi Çelikkanat’ın mutad meskeninin Almanya olduğu sabittir. Küçüğün mutad meskene iade talebinin reddine karar verebilmek için; 4461 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan 1980 tarihli Lahey Sözleşmesi olarak anılan “Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşme”nin 13. maddesinde açıklanan koşulların gerçekleşmesi gereklidir.

Belirtilen 13. maddedeki koşulların hiçbiri, özellikle çocuğu fiziki veya psikolojik bir tehlikeye maruz bırakabilecek ciddi bir riskin varlığı kamtlanamadığı halde, Muhammed Mehdi Çelikkanat’ın mutad meskene iadesine karar verilmemiş olması isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 21.02.2011, E. 2011/1948, K. 2011/2921)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.