Küçüğün kendi yüksek çıkarına açıkça ters düşmediği takdirde görüşüne önem verilmelidir- Yargıtay Kararı

Küçüğün kendi yüksek çıkarına açıkça ters düşmediği takdirde görüşüne önem verilmelidir

Velayeti anneye verilen müşterek çocuk Ersoy 2000 doğumlu olup yaşı nedeniyle idrak çağındadır. Mahkemece görevlendirilen uzman tarafından alınan beyanında kararlı bir şekilde babasının yanında kalmak istediğini söylemiştir.

Kendi isteğinin yüksek çıkarına aykırı düşeceğine ve babanın velayet görevini yerine getiremeyeceğine veya yükümlülüklerini aksatacağına ilişkin ciddi sebep ve deliller bulunmamaktadır.

Bu durumda müşterek çocuk Ersoy’un velayetinin babaya verilmesi gerekirken yazılı şekilde koşullan oluşmadığı halde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.(Y2HD, 07.07.2014, E. 2014/5283, K. 2014/15618)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 22 Nisan 2020 20:12

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.