Kredi Kullandırma Nitelikli Dolandırıcılık Şikayet Dilekçesi

May 29, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Kredi Kullandırma Nitelikli Dolandırıcılık Şikayet Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

MÜŞTEKİ        :

VEKİLİ             :

ŞÜPHELİ          :

SUÇ                 : TCK md.158 (Nitelikli Dolandırıcılık)

SUÇ TARİHİ     :

Açıklamalar

………tarafından yapılan usulsüz işlemler sonrası yaşanan ve son günlerde basında da sıkça yer alan olumsuz haberler sonrası, müvekkil yetkilisi olduğu şirkete ait hesapları incelenmiş ve ilk incelemede ekte sunduğumuz hesap dökümlerinden de anlaşılacağı üzere müvekkil tarafından yapılmayan birçok işlem tespit edilmiştir. (EK: Hesap Dökümü)

Müvekkilin yetkilisi olduğu ….. şirketi tarafından herhangi bir taksitli kredi kullanılmadığı halde ekte sunduğumuz kredi ödeme planından da anlaşılacağı üzere 2017 yılında şirket adına -250.000-TL bedelli  48 ay vadeli taksitli bir kredi kullandırılmış olup; iş bu kredi müvekkilin bilgisi dışında kullandırılmış ve kredi sonrası kullandırılan para hiçbir şekilde müvekkil tarafından çekilmemiştir. Bu durum ilgili bankanın kamera kayıtlarında yapılacak inceleme sonrası da kolayca tespit edilecektir. Yine aynı şekilde iş bu krediye bağlı olarak bugüne kadar yapılan ödemelerin hiçbiri de müvekkilin bilgisi dâhilinde yapılmamış olup; Eylül 2018 tarihine kadar yapılan ödemelerin hiçbiri müvekkil tarafından yapılmamıştır. Bahsi geçen kredi kullanılmasına ilişkin evraklar incelendiği zaman da; müvekkile ait herhangi bir imza olmadığı da görülecektir.(EK: Taksitli Kredi Ödeme Planları)

Ekte sunulan müvekkile ait ……………. IBAN numaralı ticari hesabın hesap özetinde de açıkça görüldüğü üzere birçok kez şirket adına kredi kullandırılmış ve hemen akabinde hatta aynı gün içerisinde kullandırılan bu krediler ve hatta fazlası(müvekkile ait hesapta bulunan paraların bir kısmı) hesaptan çekilmiştir. Kullandırılan bu kredilerin ve kredilerin akabinde hesaptan yapılan ödemelerin tamamı müvekkilin bilgisi dışında yapılmış olup; herhangi bir şekilde ne kredi kullandırma evraklarında ne de yapılan para çekme işlemlerinde müvekkile ait imzalı bir evrak olmadığı gibi müvekkilin bu tarihlerde banka şubesinde yapılmış herhangi bir işlem de bulunmamaktadır. Para çekme ve kredi kullandırma tarihlerinde Ziraat Bankasının ilgili şubesinin kamera kayıtları incelendiği takdirde de müvekkilin işlem sırasında şubede olmadığı, tediye işleminin müvekkile yapılmadığı da açıkça görülecektir. Kullandırılan kredi evraklarının hiçbirinde müvekkilin imzasının olmadığını düşünmekteyiz. Mamafih müvekkil uzun bir süredir aynı banka ile çalıştığı için banka müdürü olan Şüpheli ….  ile karşılıklı bir güven ilişkisi kurmuştur. Güven ve samimiyete dayalı ilişkiden dolayı müvekkil şubeyi başkaca işlemleri için ziyaret ettiği sırada müvekkilin bilgisi dışında bazı evrakların imzalatılmış olma ihtimali mevcuttur. İş bu nedenle müvekkile imzalatılan bu evrakların varlığı halinde söz konusu evrakların hile ile imzalatıldığı ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle ……. görevinin verdiği yetkiyi kötü kullanmış ve müvekkilin yetkilisi olduğu şirketin hesaplarında hileli işlemler yapmış ve krediler kullanmıştır. İşbu nedenle müvekkilin temsile yetkili olduğu şirket hileli işlemlerle zarara uğratılmıştır. Türk Ceza Kanunun Madde 158 uyarınca şüpheli ……. ve tespit edilecek diğer şüphelilerin Cumhuriyet Savcılığınızca soruşturulmasını müvekkilim adına saygıyla talep ederim. tarih

 

MÜŞTEKİ VEKİLİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.