Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karara İtiraz Dilekçesi

Şub 29, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karara İtiraz Dilekçesi

X () SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

Gönderilmek Üzere

X CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

Soruşturma No: 2019/….

Karar No         :  2019/…

KOVUŞTURMAYA YER

OLMADIĞINA DAİR

KARARA İTİRAZ

EDEN MÜŞTEKİ                   :                                                   TCKN :

ŞÜPHELİ                                  :

SUÇ                                            : Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma, İftira

KARAR TEBLİĞ  TARİHİ    :

KONU                                        :… Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 02/01/2020 tarihli 2019/….soruşturma numaralı ve 2019/1559 karar numaralı kovuşturmaya yer olmadığına dair kararına itirazlarımın sunulmasıdır.

AÇIKLAMALAR

1.Şüpheli hakkında verilmiş 02/01/2020 tarihli 2019/2269 soruşturma numaralı ve 2019/1559 karar numaralı kovuşturmaya yer olmadığına dair karar hukuka aykırıdır. Şöyle ki; Şüpheli ……10/12/2019 tarihinde saat 22:00 da benim adıma kayıtlı olan 05373371963 oğlumun kullandığı telefonu arayarak şahsıma ” kızının numarasını başkasına dağıttığıma dair ” söylemde bulundu ve şahsıma hakaretlerde bulunup aile huzurumu bozmuştur.  Eşimden sonrasında 6 ay önce aynı konuyu kendisine açtığını söyledi. Şahıs sürekli olarak huzurumu bozmaktadır.

Karara bakıldığında şüphelinin üzerine atılı suçun somut olayda unsurlarının gerçekleşmediğine değinilmiştir. TCK m.286’ya bakıldığında suçun unsurlarının oluşmadığı görülmektedir fakat vatandaş olarak bizlerin suçların hangi kapsama girdiğini bilmemez hukukla çok ilgilenmediğimiz sürece mümkün değildir.

Şüpheliye isnad edilen suç iftira suçunu oluşturmamış olabilir fakat şahsım ve ailemin huzuru bozulmuştur ve bu ilk kez yapılmamıştır. Ayrıca tarafım bir genç kızın numarasını erkeklerle paylaşmış olmam şeklinde yani bir genç kızın namusu ile oynadığım şeklinde suçlanmıştır. Bu şahsıma yapılmış bir hakarettir. Suçun iftira kapsamına girmemiş olması direk takipsizlik yapılacağı anlamına gelmemektedir. Cumhuriyet Savcılığının görevi kendisine bildirilen suçu sonuna kadar araştırmaktır. Bu nedenle şikayetçinin belirttiği suçtan başka suçlar oluşturup oluşturmadığı incelenmelidir. Şikayetimde TCK m.125 ve ve m.123 hakaret ve kişinin huzur  ve sükununu bozma suçlarının oluşup oluşmadığı araştırılmamış yeterince soruşturulmamıştır.

Şüpheli sırf bizim huzurumuzu bozmak amacıyla bizi bu şekilde arayıp taciz etmektedir. Ve ablasının benden soğumasını ve ayrılmamızı istemektedir. Bu TCK md 123 Kişinin Huzur ve Sükununu bozma suçunu oluşturmaktadır.

Olay gecesi hoparlör açık şekilde şüpheli… konuştuğum için tüm aile bireylerim söylediklerini duymuş ve hepimizin huzuru bozulmuştur bu yüzden evimde huzursuzluklar yaşanmıştır. Bu olayla ilgili ailemden kimsenin ifadesi alınmamış tanıklığına başvurulmamış ve tahminimce olay yeterince incelenmeyip aile içi olduğu düşünüldüğü için kapatılmıştır.

Şikayetim yeterince incelenmemiş ve delillerin toplanması için bir çaba sarf edilmemiştir. Cumhuriyet Savcıları kendilerine ve kolluğa yapılan şikayetleri sonuna kadar soruşturmalıdırlar. Bu nedenle şikayetimin yeniden soruşturulmasını talep etmekteyim.

NETİCE VE TALEP  :  ……. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 02/01/2020 tarihli kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasını ve şikayetimin ayrıntılı olarak soruşturulmasını ve neticesinde kovuşturulmasını arz ve talep ederm. tarih

                                                                                                                     MÜŞTEKİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karara İtiraz Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.