Koşulları varsa velayetin taraflara verilmesine yer olmadığına şeklinde hüküm kurulabilir- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Velayet Yargıtay Kararları

Koşulları varsa velayetin taraflara verilmesine yer olmadığına şeklinde hüküm kurulabilir

“..2-Taraflann boşanmalarına karar verilmiş olmakla ortak çocukların velayetinin düzenlenmesi gerekmektedir. Ortak çocuk Ahmet Çan’ın velayetini davacı anne istemediğini bildirmiş, davalı vasisi de küçüğe bakamayacağını temyiz dilekçesinde beyan etmiştir.

Davalı babanın ise ceza evinde hükümlü olarak kaldığıanlaşılmaktadır. Bu durumda mahkemece velayetin taraflara verilmesine yer olmadığına şeklinde hüküm kurulması gerekirken yazılı şekilde “ortak çocuk Ahmet Çan’ın velayetinin düzenlenmesine yer olmadığına, şeklinde hüküm tesisi doğru olmamış ise de bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden, hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanmasına karar verilmesi gerekmiştir (HUMK madde 438/7).Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple 5. bendinde yer alan “velayetinin düzenlenmesine yer olmadığına” sözcüklerinin hükümden çıkarılmasına, yerine “velayetinin taraflara verilmesine yer olmadığına” sözcüklerinin eklenmesine, hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle, hükmün temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarıda 1. bentte gösterilen sebeple onanmasına” (Y2HD, 01.07.2015, E. 2015/404, K. 2015/14250)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.